A A+ A++

Zapowiedź 10. etapu Tour de France 2024. 9 lipca (wtorek): Ville d’Orléans – Ville de Saint-Amand-Montrond (187,3 km).

Po dniu przerwy wyścig skieruje się na południe. Dzień dla sprinterów, którzy dobrze pokonają wyrastającą przed finiszem zmarszczkę.

Trasa

Peleton Tour de France po weekendzie na drogach północnej Burgundii i Szampanii odpoczywa w Orleanie, stolicy regionu administracyjnego o mało wyrafinowanej nazwie Region Centralny-Dolina Loary. Miasto położone jest nad Loarą i było ważnym punktem na drodze do Paryża.

We wczesnym średniowieczu Orlean był miejscem koronacji dwóch królów frankijskich, a późnym średniowieczu, podczas wojny stuletniej, został oswobodzony spod oblężenia wojsk angielskich przez francuskie wojska mające w swoich szeregach 17-letnią Joannę d’Arc.

Rozpoczynający się w Orelanie etap Tour de France jest płaski, gdzieniegdzie zmarszczony pagórkami, ale żaden z nich nie został oznaczony górską premią. Na 8 kilometrów przed metą wyrasta nieco większa hopka, ale nie powinna ona zmącić koncentracji rozpędzonych już w tym punkcie pociągów sprinterskich.

Więcej snu z oczu sprinterom i dyrektorom sportowych spędzi z oczu układ ostatnich 1000 metrów. Kolarze na dużej prędkości dojadą do ostrego zakrętu na 800 metrów przed metą, po 100 metrach znowu ostro skręcą w prawo, a na 500 metrów przed metą jeszcze raz w lewo. Kto źle się tu ustawi, nie będzie walczył o zwycięstwo.

W Saint-Amand-Montrond kolarze w ostatniej dekadzie trzy razy pojawiali się w ramach Paryż-Nicea, a w XXI wieku trzy razy w ramach Tour de France: w latach 2001 i 2008 czasówki wygrywali tu Lance Armstrong i Stefan Schumacher, a w 2013 roku sprint wygrał tu Mark Cavendish. Z miasteczka położonego w departamencie Cher pochodzi Julian Alaphilippe.

mapka 10. etapu Tour de France 2024

Lotna premia:
Romorantin-Lanthenay (57 km – 130 km przed metą)

Start honorowy do etapu o godz. 13:05, start ostry – 13:25 po 8,7-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:24-17:46.

trasa dojazdu na metę 10. etapu Tour de France 2024

mapki i profile: ASO/Geoatlas

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArcybiskup Adrian Galbas odprawił mszę świętą z okazji 750-lecia Raszczyc [ZDJĘCIA]
Następny artykułGran Turismo 7 z potężną aktualizacją 1.49: Nowe samochody, tor i więcej!