A A+ A++

Opieka żłobkowa organizowana przez Toruń została doceniona. Nasze miasto znalazło się na 10. Miejscu, wśród miast wojewódzkich, w rankingu „Opieka instytucjonalna nad dziećmi do lat 3” organizowanego przez Pismo Wspólnota.

Ranking został przygotowany w oparciu o dane z 2021 roku. Zastosowano w nim wskaźnik użłobkowienia – zestawiono liczbę dzieci objętych intytucjonalną opieką z ogólną liczbą dzieci w wieku 1–3 lat. W zestawieniu brano pod uwagę dzieci w żłobkach, ale także klubach dziecięcych – w placówkach samorządowych i prowadzonych przez inne podmioty (wiele gmin przekazuje im dotacje). Do tego dodano dzieci w wieku do 3 lat w przedszkolach, punktach przedszkolnych, zespołach wychowania przedszkolnego oraz oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

W ostatecznym rozrachunku, wśród miast wojewódzkich, największy odsetek dzieci do lat 3, objętych opieką instytucjonalną, ma Rzeszów (70,19 proc.). Nasze miasto, z wynikiem 59,81 proc. uplasowało się na miejscu 10 i jest to wzrost w stosunku do danych z 2016 roku (wtedy Toruń uplasował się na 15. miejscu zestawienia). Z województwa kujawsko-pomorskiego w pierwszej 20 znalazła się jeszcze Bydgoszcz, która awansowała z miejsca 16 na 14.

Miasto Toruń oferuje łącznie 2 324 miejsca opieki dla dzieci w wieku do lat 3 (stan na 31.12.2022 r.) w:

1) 4 żłobkach miejskich, w których łączna liczba miejsc wynosi 502, tj.:

  • Żłobek Miejski nr 1 ul. Bażyńskich 24/26               – 119 miejsc;
  • Żłobek Miejski nr 2 ul. Piskorskiej 9                      – 119 miejsc;
  • Żłobek Miejski nr 3 ul. Konstytucji 3-go Maja 16    – 119 miejsc;
  • Żłobek Miejski nr 4 ul. Andersa 21                       – 145 miejsc;

2) 40 żłobkach niepublicznych, w których łączna liczba miejsc wynosi 1 798;

3) 1 klubie dziecięcym, łącznie dla 10 dzieci;

4) w 2 placówkach prowadzonych przez dziennych opiekunów, łącznie liczba miejsc 14.

Obecnie zapisanych jest do niepublicznych żłobków, klubu dziecięcego i u dziennych opiekunów 1067 dzieci na 1822 dostępnych miejsc (tj. 58% zajętych miejsc), natomiast w żłobkach miejskich zapisanych jest 502 dzieci na 502 miejsca (100%).

21 żłobków niepublicznych oraz wszyscy dzienni opiekunowie bezpośrednio sąsiadują z przedszkolem prowadzonym przez te same podmioty gospodarcze.

Od września 2022 r. miasto Toruń wspiera rodziców, których dzieci, uczęszczają do niepublicznych: żłobków albo klubów dziecięcych albo są pod opieką dziennego opiekuna wprowadzając program pn.: „POMAGAMY 2 – Toruński program wsparcia rodzin zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Toruń i wychowujących dzieci, które uczęszczają do niepublicznych: żłobków albo klubów dziecięcych albo są pod opieką dziennego opiekuna”.

Celem programu jest wsparcie finansowe toruńskich rodzin wychowujących dzieci, które uczęszczają do niepublicznych: żłobków, klubów dziecięcych albo są pod opieką dziennego opiekuna, na pokrycie części kosztu opieki nad dzieckiem w wysokości 150,00 zł miesięcznie.

Wsparcie w postaci tzw. „toruńskiego bonu żłobkowego” kontynuowane jest również w roku 2023 r. Od 1 stycznia 2023 r. można składać wnioski o świadczenie z programu POMAGAMY 2  – toruńskiego programu dot. świadczenia żłobkowego na okres od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. Prawo do świadczenia przysługuje począwszy od miesiąca złożenia wniosku, nie wcześniej niż od 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., nie dłużej jednak niż na okres trwania umowy o objęcie dziecka opieką.

Wnioski można składać:

  1. za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP (do pisma ogólnego do podmiotu publicznego należy dołączyć skan wypełnionego, podpisanego wniosku wraz z załącznikami i informacją dot. ochrony i przetwarzania danych osobowych),
  2. w formie papierowej –  w siedzibie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie przy  ul. Batorego 38/40.

Wszystkie potrzebne informacje dostępne są na stronie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinnych.

fot. Pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFEnIKS 2021-27: opublikowano szczegółowy opis priorytetów programu (dokumenty)
Następny artykułWesołe Kolędowanie z Marcinem Wyrostkiem