A A+ A++

Dlatego w swoich badaniach naukowych po doktoracie prof. Bogucka zajęła się dwoma aspektami, które dziś, w kontekście 5G, są kluczowe: radiem kognitywnym (urządzenia wyposażone w systemy radiowe mające świadomość otoczenia, w jakim działają, i podejmujące decyzje w sposób inteligentny) oraz zieloną telekomunikacją (czyli tą, która w sposób jak najbardziej efektywny wykorzystuje zasoby energetyczne). – By zrozumieć, dlaczego w kontekście 5G właśnie ta efektywność energetyczna jest niezbędna, wystarczy sobie uświadomić, że według prognoz do 2025 r. na świecie rynek internetu rzeczy będzie liczył 24 miliardów urządzeń! A przecież już za progiem mamy sieć 6G i koncepcję zero energy radio, którą teraz już naukowo się zajmujemy – tłumaczy prof. Bogucka.

Badaczka z Politechniki Poznańskiej daty, kiedy pierwszy raz usłyszała o 5G, podać nie może – jak mówi, daty są dobre w przypadku wdrożeń komercyjnych, kiedy można określić termin wejścia w życie danej technologii. Natomiast naukowcy rozwijają dany temat w sposób ciągły. Pytana o projekty z zakresu 5G, prof. Bogucka wymienia tylko najważniejsze, spośród wielu, w których brała udział.

To np. kierowany przez nią projekt COHERENT realizowany z programu Horyzont 2020 – dotyczył efektywnego zarządzania widmem w sieciach 5G. Kolejny to projekt FAUST finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w którym uczestniczą także naukowcy z NTU z Tajwanu. Jeszcze inny to zakończony w 2015 r. projekt NEWCOM, którego tematem były technologie ważne dla 5G. Albo projekt CERTAIN finansowany z Narodowego Centrum Nauki w ramach programu DAINA badający technologie, które mają być rozwijane w 5G.

TOP 15 Kobiet w 5G – Hanna Bogucka

Naukowiec w swojej pracy badawczej zajmujący się właśnie telekomunikacją i sieciami bezprzewodowymi postrzega sieć 5G jako naturalną konsekwencję poprzednich generacji sieci. Dlatego według prof. Boguckiej o rewolucji 5G można mówić wyłącznie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTOP 15 Kobiet w 5G – Luiza Leszkowska: Muszę być kreatywna
Następny artykułTOP 15 Kobiet w 5G – Danuta Kowalczyk-Chwalisz: Z 5G przenosimy się na kolejny szczebel rozwoju