A A+ A++

Czytaj też: Jak być bardziej widocznym w firmie? „Najważniejsze rozmowy nigdy nie odbywają się za pośrednictwem e-maili”

Między komplementami a wyrzutami

Sprawowanie kontroli w miejscu pracy może być rodzajem “toksycznej relacji”, gdzie przełożony stosuje wobec pracownika lub swojego zespołem pewną formę manipulacji, nieustannie oscylując między komplementami a wyrzutami, przesadnym zachwalaniem a upokarzaniem — zauważa w rozmowie z „Madame Figaro” Wadih Choueiri, coach i założyciel grupy konsultantów, przedsiębiorców i menedżerów „Les mauvais élèves” (Źli studenci”) oraz autor książki „L’emprise au travail” (Wpływ w pracy).

Jego zdaniem tak się najczęściej dzieje, gdy osoba ze skłonnością do dominacji (w tym wypadku szef) wchodzi w relację z osobą, która poszukuje poczucia bezpieczeństwa lub uznania. Tyle że taka dominująca jednostka, jak dodaje coach, nigdy nie zaspokoi całkowicie potrzeb „zdominowanego”, który pozostając pod jej silnym wpływem zawsze będzie czuł się dłużnikiem. Taką zależność Wadih Choueiri porównuje do pewnego rodzaju niewoli i „białych tortur”, ponieważ „nie pozostawia widocznych śladów, ale kolonizuje psychiczną i fizyczną przestrzeń drugiej osoby”. W dłuższej perspektywie toksyczna relacja z szefem może mieć jednak silne reperkusje dla zdrowia psychicznego pracownika, który może nawet nie być świadomy jej “chorego” charakteru. Jak więc taką relację rozpoznać i zneutralizować?

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginął 24-letni Dominik Samek
Następny artykułApple broni swojego sklepu z aplikacjami