A A+ A++

Cimanouska kilka dni temu skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4×400 m, choć biega na 200 m.

Chryscina Cimanouska poprosi o azyl w Europie

W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Z lotniska w Tokio lekkoatletka zaapelowała o pomoc i zgłosiła się na policję. Zapowiedziała, że zamierza prosić o azyl w Europie – poinformowało Euroradio.

ZOBACZ: Pierwszy złoty medal dla Polaków na igrzyskach olimpijskich w Tokio

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski zareagował komunikatem, w którym stwierdził, że “na podstawie decyzji lekarzy, w związku ze stanem emocjonalno-psychicznym (Cimanouskiej) sztab trenerski drużyny narodowej w lekkiej atletyce zdecydował o przerwaniu jej udziału w Igrzyskach i biegach na 200 m oraz 4×400 m”.

Ona sama natychmiast oświadczyła, że “to nieprawda”, a lekarze w ogóle jej nie badali.

Cimanouska nie wsiadła w Tokio do samolotu

Na lotnisko w Tokio przyjechali dziennikarze, którzy poinformowali, że Cimanouska nie wsiadła do samolotu relacji Tokio-Stambuł, którym miała wrócić na Białoruś.

ZOBACZ: Białoruś. Strona internetowa telewizji Biełsat uznana za ekstremistyczną

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że bada sytuację białoruskiej zawodniczki. Media informują również, że na lotnisko udali się przedstawiciele japońskiego MSZ, a gotowość do pomocy zadeklarowała polska placówka dyplomatyczna w Tokio.

Pomoc Czech

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek poinformował w niedzielę, że zaoferował wizę wjazdową białoruskiej lekkoatletce Chryscinie Cimanouskiej, by mogła ubiegać się o międzynarodową ochronę. Sportsmenka informowała wcześniej, że władze Białorusi chcą zmusić ją do powrotu do Mińska.

Kulhanek ocenił, że sytuacja wokół Cimanouskiej jest “skandaliczna”, a ofertę wjazdowej do Czech uzgodnił z premierem Andrejem Babiszem i wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych Janem Hamaczkiem.

ZOBACZ: Tokio: pożar silnika autobusu przewożącego polskich olimpijczyków

O pomoc dla sportsmenki apelował przewodniczący Krajowej Agencji Sportu Filip Neusser. Według niego Cimanouska mogłaby przylecieć z Tokio do Pragi na pokładzie rządowego samolotu, którym ma wracać kolejna grupa czeskich olimpijczyków i ekip technicznych.

Sportsmenkę wspiera białoruska działaczka polityczna Swiatłana Cichanouska. “Jestem wdzięczna MKOI za szybką reakcję na sytuację białoruskiej lekkoatletki Chrysciny Cimanouskiej” – napisała na Twitterze.

Pomoc dla Cimanouskiej zadeklarowała już polska ambasada w Tokio.

“Polska jest gotowa pomóc białoruskiej atletce Chryscinie Cimanouskiej, zaproponowaliśmy jej wizę humanitarną, jeśli zechce, może też kontynuować sportową karierę w Polsce” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Sportsmenka informowała, że władze Białorusi chcą zmusić ją do powrotu do Mińska.

Lekkoatletka jest w kontakcie z przedstawicielami diaspory białoruskiej w Japonii. Według nich Cimanouska chce wystąpić o azyl w Austrii lub Niemczech. O jej ewentualnej reakcji na czeską ofertę media nie informują.

pdb/an/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Po trupach do celu”. Skandaliczna okładka “Newsweeka”!
Następny artykułWażna informacja w sprawie wody z wodociągu publicznego Byczów – Kozubów i Młodzawy Duże