W rywalizacji koszykarskiej w Tokio rozstrzygały się w ten weekend kwestie awansów do ćwierćfinału.

W olimpijskim turnieju rozegrana została ostatnia kolejka grupowych zmagań koszykarzy. Grupę A wygrała z kompletem trzech zwycięstw reprezentacja Francji. W swoim ostatnim spotkaniu tej fazy turnieju Francuzi bez problemu pokonali Iran. Trójkolorowi prowadzili przez całe spotkanie, już do przerwy osiągnęli 19-punktową przewagę. Wśród zwycięzców najlepiej punktował Thomas Heurtel (16 punktów). O dwa oczka więcej zdobył reprezentant Iranu, Hamed Haddadi, jednak jego skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Iran z trzema porażkami na koncie zakończył udział w Igrzyskach.

Na drugim miejscu w grupie A zakończyła grupowe zmagania reprezentacja USA. Amerykanie w ostatnim swoim meczu pokonali Czechów. Wprawdzie w mecz lepiej weszli nasi południowi sąsiedzi, którzy różnicą 7 punktów wygrali pierwszą kwartę, jednak kolejne odsłony należały już bezdyskusyjnie do Amerykanów, którzy ostatecznie zwyciężyli z przewagą aż 35 punktów. Najwięcej oczek dla zwycięzców zapisał na swoim koncie Jayson Tatum (27). Wysoka porażka Czechów sprawiła, że zostali oni najniżej sklasyfikowani wśród drużyn, które w swoich grupach uplasowały się na trzecich miejscach i pożegnali się z turniejem olimpijskim.

Patty Mills znów błyszczy

W grupie B pierwsze miejsce zajęli Australijczycy. Podobnie, jak Francja, również drużyna z Antypodów wygrała wszystkie swoje mecze, w tym kończące grupową rywalizację spotkanie z Niemcami. W ten mecz lepiej weszli nasi zachodni sąsiedzi, wygrali pierwszą kwartę, ale kolejne odsłony należały już do Australijczyków. Dla zwycięzców najwięcej, bo 24 punkty zdobył Patty Mills, wśród pokonanych 17-punktową zdobyczą popisał się Andreas Obst. Niemcy po zajęciu trzeciego miejsca w grupie B awansowali do ćwierćfinału jako druga w klasyfikacji drużyna z trzecich miejsc w rywalizacji grupowej.

Drugie miejsce w grupie B i awans do ćwierćfinału turnieju zapewnili sobie Włosi po wygranej nad koszykarzami Nigerii. Ten mecz Włosi rozpoczęli bardzo dobrze, wysoko – różnicą 12 punktów – wygrali pierwszą kwartę. Jednak dwie następne odsłony padły łupem koszykarzy z Afryki i w rezultacie to Nigeryjczycy prowadzili różnicą 7 punktów przed ostatnią kwartą. Włosi potrafili jednak z nawiązką zniwelować te straty i wygrali te odsłonę aż 24-8. Nigeria – podobnie jak Iran – bez zwycięstwa zakończyła udział w turnieju.

W ostatniej kolejce grupy C spotkały się zespoły, które po dwóch kolejkach nie miały na koncie zwycięstwa. W tej rywalizacji o trzecie miejsce w grupie Argentyna pokonała Japonię różnicą 20 punktów. Argentyńczycy prowadzili przez niemal całe spotkanie, a największą zdobyczą popisał się wśród nich Luis Scola, który do 23 zdobytych punktów dołożył jeszcze 10 zbiórek. Dzięki temu wysokiemu zwycięstwu Argentyńczycy awansowali do ćwierćfinału z pierwszej pozycji w klasyfikacji drużyn, które zakończyły grupową rywalizację na trzecich lokatach.