A A+ A++

Na przenośne toalety można się natknąć w różnych punktach centrum Katowic. Jedna stoi np. tuż przy ul. Stawowej, inna przy Jagiellońskiej, kolejne są przy ul. Żwirki i Wigury czy ul. Słowackiego. Toalety są doskonale widoczne, nieraz stoją obok parkomatów.

Na toi toie zwrócił uwagę Marek Matyszczak, dzielnicowy radny ze Śródmieścia Katowic. – Jako stolica metropolii i miasto organizujące międzynarodowe wydarzenia, które odwiedzają goście z zagranicy, powinniśmy dbać o jego wizerunek, a te toalety są jawnym szpeceniem Śródmieścia. Tym bardziej w dobie dyskusji nad estetyką miasta i planowanego wprowadzenia Systemu Informacji Miejskiej – mówi Marek Matyszczak. Dodaje, że część plastikowych toalet stoi tuż przy szlaku katowickiej moderny. – A to przecież perełka architektoniczna centrum Katowic – podkreśla.

Katowice. Co w centrum miasta robią przenośne toalety?

Okazuje się, że ulice centrum obstawiono toaletami z inicjatywy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. Toi toie mają służyć parkingowym, którzy na co dzień sprawdzają, czy kierowcy opłacili postój.

– W mieście jest dziewięć takich toalet. Miesięczny koszt ich wynajmu to 1,5 tys. zł – mówi Michał Łyczak, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.

Wyjaśnia, że postawienie toalet to efekt pandemii koronawirusa. Okazuje się bowiem, że do tej pory parkingowi mogli grzecznościowo korzystać z toalet w lokalach gastronomicznych i urzędach. – Ale teraz bary i restauracje są zamknięte, a wejścia do budynków miejskich są ograniczane do niezbędnego minimum – mówi Michał Łyczak.

Podkreśla, że parkingowi cały czas mogą też korzystać z biura MZUiM przy ul. Warszawskiej, ale toalety ustawiono tak, by osoby prowadzące kontrole w różnych częściach strefy płatnego parkowania miały do do nich podobną odległość.

Przenośne toalety mają zniknąć wraz z pandemicznymi obostrzeniami.

Inne miasta radzą sobie bez toi toiów

Sprawdziliśmy, czy również inne miasta postąpią w sprawie toalet podobnie jak Katowice. Łukasz Oryszczak, rzecznik Urzędu Miasta w Gliwicach, mówi, że tutejszym parkingowym wystarczają pomieszczenia socjalne przy ul. Bednarskiej. – Nasi pracownicy mają tu możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, są też dwa pomieszczenia socjalne oraz toalety – wyjaśnia. Dodaje, że to rozwiązanie się tu sprawdza.

Przenośnych toalet nie chce też stawiać Bytom. Tu kontrolerzy mają biuro i zaplecze socjalne przy ul. Krakowskiej. Mogą w nim odpocząć, ogrzać się i skorzystać z kuchni oraz toalet. Oprócz tego mogą korzystać z dwóch publicznych szaletów oraz toalet w budynku urzędu miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLublin. Rusza budowa kolejnego węzła przesiadkowego. Skorzystamy z niego już we wrześniu
Następny artykułO czym pamiętać pozycjonując stronę WWW