Publikacja z dnia: 13-01-2023 21:01
Wracają tradycyjne spotkania noworoczne po okresie pandemii. W gminie Nowe Miasto nie zrazili się ani piątkiem 13-tego, ba nawet uroczystość zaplanowali na godzinę 13-tą.
Władze samorządowe celebrują moment przejście w nowy rok kalendarzowy, by podsumować ubiegłoroczne dokonania i z czystą kartą wchodzą w nowy okres pracy na rzecz społeczności lokalnej.
Gośćmi gminnej gali byli marszałek województwa warmińsko- mazurskiego Gustaw Marek Brzezin wraz z przewodniczącą sejmiku wojewódzkiego panią Bernadetą Hordejuk. Do Mszanowa przybyli starosta nowomiejski Andrzej Ochlak wraz ze swym zastępcą Jerzym Czaplińskim, wójt gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek, wójt gminy Grodziczno Tomasz Szczepański, burmistrz Józef Blank, Tomasz Węgrzynowski wójt gminy Rybno, sekretarz gminy Lubawa Adam Roznerski. Obecni byli radni powiatowi Jan Czapliński i Marcin Buliński, Marek Romanowski, Jan Rochewicz, nie zabrakło również radnych gminnych z przewodniczącym Zbigniew Wiśniewski. Grono uzupełniali sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy referatów i jednostek organizacyjnych gminy Nowe Miasto. Byli również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji na co dzień współpracujących z gminą, stowarzyszeń.
Tegoroczny “Toast noworoczny” zorganizowano we własnej placówce, czyli świetlicy wiejskiej w Mszanowie. Skromniejszy obiekt w niczym nie umniejszał doniosłości wydarzenia, dzięki zaangażowaniu organizatorów. Zapewne występ kwartetu smyczkowego muzyków Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie był tego wyrazem.
Podsumowanie minionego roku przez włodarza gminy
Pierwszy obszar naszej aktywności dotyczył rozwoju. Jak zapewne Państwo wiecie, nie jest łatwo zapewnić rozwój w czasach kryzysu gospodarczego. Nam się to udało pomimo wielu trudności spowodowanych pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją. Wykonaliśmy wiele, bardzo ważnych inwestycji, na które wydaliśmy rekordowe 19 mln zl. Wybudowaliśmy kolejne drogi i ścieżki rowerowe, bo to jest nasz priorytet inwestycyjny od wielu lat. Wybudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej w Łąkach Bratiańskich, a w kolejnej miejscowości rozpoczęliśmy jej budowę. Po raz pierwszy zrealizowaliśmy gminną inwestycję, która będzie kreować rozwój przedsiębiorczości. Tą inwestycją jest Hala Targowa w Bratianie. Producenci, handlowcy, konsumenci zdrowej i lokalnej żywności, będą mieli do dyspozycji infrastrukturę całoroczną o europejskim standardzie. Również pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy gminy będzie miała obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego, oddana do użytkowania pod koniec minionego roku. Reasumując, mamy powody do zadowolenia z efektów uzyskanych w sferze rozwoju.
Drugi obszar naszej aktywności obejmował działania wzmacniające naszą gminną wspólnotę. Robimy to ustawicznie, od wielu lat. Temu służą takie wydarzenia jak Wigilia dla Samotnych, czy akcja WOŚP. Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców którzy coraz bardziej angażują się w działalność różnego rodzaju organizacji społecznych, których z każdym rokiem przybywa. W szczególności organizacje kobiece wykazują się dużą aktywnością w ostatnich latach. Te wszystkie nasze działania w sferze społecznej powodują, że mamy w gminie pozytywny klimat, dzięki któremu przyjemniej się tu żyje.
I trzeci obszar naszej aktywności dotyczył realizacji dużych programów pomocowych Rządu. Bardzo dużo pracy i czasu poświęciliśmy na obsługę zadań dotyczących dystrybucji węgla, wypłaty dodatku węglowego, dodatku na inne rodzaje opału, czy dodatku osłonowego. Programy te dość mocno absorbowały naszą kadrę, urzędniczą, ale daliśmy radę, bez większego uszczerbku dla realizacji innych zadań.
Uhonorowani za ponadprzeciętną działalność
Gmina wróciła również do wyróżnień przyznawanych osobom czy też grupą osób, które w sposób szczególny zapisały się swoją działalnością na rzecz ogółu społeczności. Tegoroczne statuetki “Lauru dla dobra wspólnego” przyznano KGW “Zgryźliwe Babki” z Gryźlin, Barbarze i Czesławowi Klonowskim prowadzącym muzealną placówkę “Kuźnia dziadka Jana”, KGW “Kogel Mogel” z Jamielnika oraz Szkółce piłkarskiej “Młode Lwy” z Mszanowa.
(Grzegorz Podkomorzy fot.gp)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS