A A+ A++

Tadeusz Drozda urodził się 3 kwietnia 1949 roku w Brzegu Dolnym. Po maturze dostał się na Politechnikę Wrocławską, którą ukończył, zdobywając tytuł inżyniera elektryka o specjalizacji wysokie napięcia. Studia łączył z pierwszymi występami na estradzie w kabarecie Elita, którego był współzałożycielem.

Po latach, w rozmowie z Plejadą wyznał, że choć zarabiali coraz więcej, było to dla niego uciążliwe. – Wykłady zaczynałem o 7.30, potem o 13 przyjeżdżał po mnie mikrobus, wybiegałem z zajęć i jechaliśmy na występ lub dwa. Potem obiad, flaszka i wracaliśmy o drugiej w nocy, a ja znowu o 7.30 musiałem być na uczelni. I tak w kółko – wspominał.

Zobacz także: Polacy ją uwielbiali. Zaskakujące, jak wygląda dziś

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W latach 70. trafił do telewizji i prowadził m.in. takie programy, jak “Naczelny satyryk kraju”, kultowe już “Śmiechu warte” czy talk-show “Herbatka u Tadka”. Jest też autorem piosenek, w tym wykonywanego przez Krzysztofa Krawczyka utworu “Parostatek”.

Co ciekawe, Tadeusz Drozda nie jest jedyną znaną osobą w swojej rodzinie. Z Brzegu Dolnego pochodzi także cioteczny brat satyryka – Cezary Żak, aktor znany m.in. z roli księdza i wójta w “Ranczu”.

Drozda zwierzył się kiedyś, że traktował swoją ciocię jak własną mamę. – Moja rodzona mama zmarła wcześnie. Potem opiekowała się, tak można powiedzieć, nami mama Czarka. I to ona była moją mamą – wyznał w “Dzień Dobry TVN”.

Szczęśliwe małżeństwo

Swoją przyszłą żonę Drozda poznał jeszcze w liceum, chodzili do jednej klasy, jednak dopiero w czasie studiów ich drogi ponownie się przecięły. Pobrali się w 1972 roku i od tego czasu tworzą udany związek, któremu nie zaszkodziły liczne wyjazdy i obowiązki zawodowe satyryka.

– Zbadano, że ze wszystkich zawodów świata to marynarze mają najdłuższe małżeństwa. I u mnie jest trochę tak samo. Przez ten najważniejszy okres naszego związku rzadko bywałem na miejscu. Ciągle jeździłem po Polsce i świecie, miałem występy i nagrywałem programy. Zawsze byłem oczekiwanym gościem w domu. Wtedy człowiek nawet nie ma kiedy się pokłócić – mówił na łamach Plejady.

Zobacz także: Michał Szpak zdobył się na szczere wyznanie. Ujawnił swoją orientację

Szczere wyznanie córki Tadeusza Drozdy

Drozdowie doczekali się trzech córek: Małgorzaty, która została dziennikarką, Ewy oraz Joanny, która poszła w ślady ojca i swoją karierę także związała z występami przed kamerą. Ukończyła krakowską PWST i występowała w takich produkcjach, jak “Nad rozlewiskiem”, “Ojciec Mateusz”, “Stulecie winnych” czy “Niebezpieczni dżentelmeni”. Oprócz tego w Teatrze Polskim w Poznaniu wyreżyserowała m.in. spektakl “Extravaganza”.

Głośno o córce satyryka zrobiło się, gdy udzieliła wywiadu magazynowi “Replika”, w którym otwarcie powiedziała, że jest panseksualna (panseksualizm – seksualny, romantyczny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej).

Przyznała, że długo nie miała potrzeby, by określać swoją orientację seksualną, co się zmieniło podczas pracy nad spektaklem w Poznaniu, gdy współpracowała z osobami nieheteronormatywnymi:

– Dotarła do mnie groza tej sytuacji, powiedziałam im: “To jest okropne! Wy macie łatwo, po prostu jesteście gejami (…), a mnie mają za hetero, że jestem jakimś nudnym straightem, bez sensu”. Wręcz mi przeszkadzało, że ktoś może tak o mnie myśleć! – mówiła.

Zrozumiała też, że jest panseksualna:

– Zaczęłam szukać w internecie różnych określeń, znalazłam panseksualizm i poprosiłam Wojtka i Jędrka, żeby mi doradzili, czy to jest dobry trop, a oni mnie wyśmiali, że tyle myślałam, a przecież to oczywiste, że jestem panseksualna – wyznała Joanna Drozda.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: [email protected]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyznano dotacje w dziedzinie polityki społecznej
Następny artykuł'Myśli, chwile, zdarzenia' Konrada Zientary