A A+ A++

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej na zlecenie Powiatowego Inspektora Budowlanego przeprowadzili ekspertyzę stanu wrocławskiego Trzonolinowca. O takich wynikach mieszkańcy z pewnością nie chcieli słyszeć. Liny są skorodowane, a konstrukcja przeciążona. Mieszkańców czeka wyprowadzka.

W lipcu 2023 roku mieszkańców wrocławskiego Trzonolinowca zszokowała wiadomość o fatalnym stanie technicznym budynku, w związku z czym muszą się z niego wyprowadzić, o czym informowaliśmy w GeekWeeku. Wszyscy otrzymali pismo dotyczące ekspertyzy technicznej nieruchomości – “Opinia stanu technicznego elementów konstrukcyjnych w budynku mieszkalnym przy ul. T. Kościuszki 72 we Wrocławiu”, oraz zawarte w niej wnioski i zalecenia.

“Zgodnie z wnioskami i zaleceniami ekspertyzy, zaleca się:
1. jak najszybciej opróżnić budynek, ewakuując pozostałych w nim mieszkańców
2. zabezpieczyć teren,
3. opracować projekt naprawy lub rozbiórki budynku“.

W dalszej części dokumentu można było przeczytać o przekazaniu dokumentu organowi nadzoru, który “zmuszony będzie do wydania kolejnych decyzji nakazowych, w tym włącznie z obowiązkiem wykwaterowania lokali budynku“.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego obligował zarządcę do wykonania ekspertyzy stanu budynku. Jak informowała w grudniu 2023 roku Gazeta Wrocławska, otrzymany przez wybraną w przetargu firmę ciężko było nazwać “ekspertyzą”.

Budynek według autora miał być w tak złym stanie, że niemożliwe było przeprowadzenie ekspertyzy w pełnym zakresie. Powstała więc “opinia stanu technicznego budynku”, na podstawie której zalecono wyprowadzkę. Zalecono, ponieważ, jak wynikało z otrzymanego pisma:

“Zarządca Sp. Z o.o nie posiada umocowania ustawowego do wydawania Właścicielom prawnie wiążących nakazów, jednakże pragniemy zwrócić Państwa uwagę na powagę sytuacji i podjęcie stosownych decyzji i działań w przedmiocie zapewnienia bezpieczeństwa Państwa zdrowia i majątku”. To nie usatysfakcjonowało Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał ekspertyzę za nierzetelną i podpisał nową, z Politechniką Wrocławską.

Politechnika Wrocławska zbadała Trzonolinowca. Jest źle

Odpowiednie badania udało się przeprowadzić naukowcom z Politechniki Wrocławskiej. Wynika z niej, że budynek musi przejść remont, o czym poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Mimo wielu uwag do wcześniejszego dokumentu, jego autorzy najwidoczniej w jednym mieli sporo racji. Mieszkańców czeka wyprowadzka. Powinni opuścić budynek do połowy roku. Łącznie, w 44 lokalach (w tym 11 należących do miasta) zameldowanych jest 80 osób. Prezydent miasta zaoferował pomoc.

Jaki będzie koszt remontu? Mieszkańcy chcą uratować budynek

O uratowanie Trzonolinowca mieszkańcy zaczęli starać się już po uzyskaniu pierwszej informacji o wyprowadzce. Wspólnota mieszkaniowa chciała, aby został on wpisany do rejestru zabytków. Udało się, o czym pod koniec ubiegłego roku poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W przyszłości będzie można starać się pozyskać środki na jego remont. Na razie nie wiadomo, ile może on kosztować. Budynek został objęty ścisłą ochroną konserwatorską, w związku z czym nie ma prawnej możliwości jego rozbiórki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOśrodek Sportu i Rekreacji Bielsko-Biała: Hit Tauron 1 Ligi pod Dębowcem
Następny artykułW środę otwarcie centrum lokalnego na Kamionku. Na razie wszystkie pawilony stoją puste