A A+ A++
To już plaga? “Dla wielu zwierząt są śmiertelnym zagrożeniem”

To już plaga? “Dla wielu zwierząt są śmiertelnym zagrożeniem”

Kleszcze już grasują na dworze - zdjęcie ilustracyjne

Kleszcze już grasują na dworze – zdjęcie ilustracyjne

Źródło zdjęć: © Adobe Stock, X(Twitter) | Adobe, X(Twitter)

ZS

05.03.2024 15:27

Konrad Kuźmiński, prezes Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, wrzucił na portal X (daw. Twitter) nagranie, które powinien zobaczyć każdy właściciel czworonoga. Pewna grupa pajęczaków uaktywniła się w tym roku bardzo wcześnie i stanowi dla naszych pupili poważne zagrożenie.

Choć do wiosny kalendarzowej zostało jeszcze trochę czasu, kleszcze już grasują w najlepsze. Pamiętajmy, że ugryzienie przez pajęczaka może być niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Na portalu X pojawił się apel prezesa Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt w tej sprawie. Konrad Kuźmiński pokazał przy pomocy krótkiego nagrania skalę problemu. Kleszcze tylko czyhają na to, aby wbić się w kolejnego żywiciela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kleszcze już w natarciu. Musimy zachować ostrożność

Luty zaskoczył chyba wszystkich. Od dawna bowiem nie mieliśmy do czynienia z takim ciepłem o tej porze roku. Niestety ma to swoje złe strony. Do wad nagłego ocieplenia z pewnością możemy zaliczyć wczesny wysyp kleszczy, o którym poinformował na X Konrad Kuźmiński.

“Sezon na kleszcze już w pełni! Dla wielu zwierząt są one śmiertelnym zagrożeniem! Apeluję do wszystkich, by już jutro udali się do swojego lekarza weterynarii po leki przeciwpasożytnicze dla czworonożnego przyjaciela!” – przeczytamy we wpisie mężczyzny.

Nagranie naprawdę może przerazić – widać na nim dosłownie chmarę pajęczaków o różnych wielkościach. Niektóre z nich zdążyły się już porządnie opić i powiększyć kilkukrotnie swoje rozmiary. Obejrzenie wideo powinno skłonić każdego właściciela czworonoga o dokładne sprawdzanie sierści pupila po spacerze, a także, w razie wypadku, do kontroli zwierzaka u weterynarza. Z ugryzieniem kleszcza nie ma żartów.

Zobacz też: Zasadź w ogrodzie i zapomnij o kleszczach. Nie cierpią ich zapachu

Leśnicy ostrzegali już w połowie lutego

Alarmująca sytuacja z kleszczami nie uszła uwadze leśnikom. W połowie ciepłego lutego o problemie pisało na Facebooku m.in. Nadleśnictwo Baligród.

“Bywa i tak, że z lutowego, porannego spaceru wróci się z przedstawicielem dzikiej fauny – kleszcz pospolity zwany też psim” – czytamy we wpisie nadleśnictwa, który został opatrzony fotografią.

Zobacz także:

Tak zachowuje się pies po ugryzieniu kleszcza. Nie przegap tych objawów
Tak zachowuje się pies po ugryzieniu kleszcza. Nie przegap tych objawów

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrace nad projektami ustaw aborcyjnych. Marszałek Sejmu zabrał głos
Następny artykułOgłoszenie – zmiana przeznaczenia terenów