A A+ A++

Stało się tak w dniu 28 października za sprawą spotkania autorskiego pn. “Szepty przyrody” z Grzegorzem Bobrowiczem – fotografikiem, producentem, operatorem, scenarzystą i reżyserem przyrodniczych filmów dokumentalnych, które odbyło się w czytelni Biblioteki Publicznej „KORONKA”

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Bibliotekę Publiczną „KORONKA”, odbyła się projekcja nagrodzonego filmu autorstwa Grzegorza Bobrowicza pt. „Anima Animalis. Klejnoty dolnośląskiej przyrody”. Film miał premierę podczas festiwalu przyrodniczego „Dni Fotografii”, który odbył się 30 października 2021 r. we Wrocławiu. Obraz zdobył nagrodę im. B. i J. Czeczów za najlepsze zdjęcia na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego w Łodzi. Grzegorz Bobrowicz zaprezentował również swój najnowszy album przyrodniczy pt. „Uroczyska Polski”, wydany przez Wydawnictwo ARKADY.

W wieczorze autorskim wzięli udział zarówno profesjonaliści, koneserzy i znawcy tematu, ale również miłośnicy i amatorzy dobrej fotografii oraz dokumentu przyrodniczego. Nadarzyła się bowiem znakomita okazja, aby porozmawiać i wymienić się doświadczeniami związanymi z dokumentowaniem, fotografowaniem i filmowaniem zjawisk oraz procesów zachodzących w otaczającym nas środowisku i naturze.

O szeptach przyrody w “Koronce”

Uczestnicy spotkania pytali przyrodnika o jego warsztat pracy oraz o kulisy powstawania filmu i albumu przyrodniczego. Rozmawiali z Grzegorzem Bobrowiczem o fascynacjach fauną i florą oraz o najciekawszych i najniebezpieczniejszych momentach pracy nad filmem. Byli ciekawi, w jaki sposób przebiega praca filmowca nad tego typu przedsięwzięciami: jakich technik autor używał, jak wygląda typowy dzień zdjęciowy? Doszukiwano się również kadrów, ujęć i zjawisk zarejestrowanych w powiecie oławskim. Zwrócono również uwagę na niesamowicie sugestywną muzykę w prezentowanym filmie przyrodniczym, sygnalizującą pewne stany emocjonalne, a przede wszystkim podkreślające kontekst danej sceny.

Wieczór autorski zakończył się dyskusją na temat twórczości Grzegorza Bobrowicza i o jego kolejnych planach i pomysłach wydawniczych, a także o specyfice i urzekającej niepowtarzalności rodzimej fauny i flory, która w dużym stopniu właśnie za sprawą dolnośląskiego dokumentalisty ma coraz więcej miłośników.

W podsumowaniu spotkania stwierdzono, że przepięknie sfilmowany i sfotografowany świat fauny i flory jest doskonałą zachętą do tego, aby na własne oczy zobaczyć jakim pięknym i atrakcyjnym krajem jest Polska. Projekcja filmu i obejrzane zdjęcia przekonają nie tylko uczestników, że warto wybrać się na dłuższą wycieczkę w plener, aby na żywo, z poszanowaniem środowiska naturalnego i jego mieszkańców, odkrywać walory naszego kraju, zaczynając rzecz jasna od Ziemi Oławskiej. Warto pamiętać, że niesamowite widoki, właśnie takie jak te w prezentowanym filmie i albumie, są tuż obok, niemal na wyciągniecie ręki!

Miłośnik i dokumentalista przyrody naszego powiatu

Grzegorza Bobrowicza w naszym powiecie raczej nikomu przedstawiać już nie trzeba. Zasłynął m.in. za sprawą kunsztownego opracowania i wydania, na zlecenie Starostwa Powiatowego w Oławie, dwóch albumów pn. „Przyroda Ziemi Oławskiej” z przepięknymi fotografiami. Jest także autorem cieszącego się ogromną popularnością w Internecie filmu (ma tysiące odtworzeń!) pt. „Przyroda Ziemi Oławskiej”, w którym w szczególności zwrócił uwagę na najcenniejsze przyrodniczo obszary powiatu oławskiego, w tym ostoje sieci „Natura 2000”, rezerwaty przyrody i jedyny istniejący użytek ekologiczny. Większość z tych pełnych uroku miejsc znajduje się w dolinach rzek Odry i Oławy.

Kilka słów o autorze

Grzegorz Bobrowicz jest Dolnoślązakiem, absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od czterech dekad fotografuje, filmuje i pisze o polskiej dzikiej przyrodzie. Jest autorem kilkunastu książek i albumów, w tym „Polskiej dzikiej przyrody”, nagradzanej m.in. za „artystyczny zapis istotnego elementu dziedzictwa narodowego”. Ponadto wydał m.in.: „Cuda przyrody”, „Fenomeny przyrody”, „Tajniki naszych lasów” oraz „Fotografowanie polskiej przyrody”.

Publikuje cykliczne artykuły o fotografowaniu przyrody w magazynie Digital Foto Video. Współpracuje z takimi wydawnictwami i organizacjami, jak: Arkady, Fundacja Ekorozwoju, IUCN Polska, Karkonoski Park Narodowy, Klub Przyrodników, Lasy Państwowe, LOP, Multico, OTOP, PTPP „pro Natura”, WWF i Wydawnictwo Dolnośląskie.

Jest producentem, reżyserem i operatorem filmów przyrodniczych, w tym obrazów „Żurawie” (z serii Skarby Doliny Baryczy), „Lasy Doliny Baryczy”, „Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy”, „Bieliki” (z serii Skarby Doliny Baryczy) oraz wspomnianego już „Anima Animalis. Klejnoty dolnośląskiej przyrody”. Film „Magia sosnowego boru” (reż. T. Ogrodowczyk) z jego scenariuszem i komentarzem został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych FILMAT w Warszawie „za wyjątkowe wartości naukowe i edukacyjne”.

Jest autorem lub współautorem ponad stu dokumentacji przyrodniczych, w tym trzech rezerwatów przyrody: Jezioro Koskowickie, Łęg Korea, Uroczysko Wrzosy; oraz trzech parków krajobrazowych: Chełmy, Dolina Baryczy, Dolina Jezierzycy. Ponadto napisał sto kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularno-naukowych, m.in. w następujących czasopismach: Acta Botanica Silesiaca, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, Echa Leśne, Lubuski Przegląd Przyrodniczy, Poznajmy Las, Przyroda Polska, Przyroda Sudetów Zachodnich, Ptaki Śląska.

Organizatorzy wieczoru z filmem i fotografiami Grzegorza Bobrowicza:

Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie, Biblioteka Publiczna „KORONKA’’

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWjechała w motocyklistę. Kawasaki rozbite
Następny artykułDwa dni kwesty TPZŁ dało 55 tysięcy zł