A A+ A++

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce, wedle tradycji w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Najpopularniejsze potrawy na tłusty czwartek to oczywiście pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Obecnie mamy do wyboru wiele różnych nadzień: dżemy i konfitury w różnych smakach, czekolada, toffi, budyń, nutellą, kajmakiem czy adwokatem. Wyboru nie ułatwia też fakt, że pączki są lukrowane lub posypywane cukrem pudrem.

Nieodzownym elementem tłustego czwartku są kolejki w cukierniach, kolejki tak długie, że drzwi do lokalu nie zamykają się. O ile w roku zamawiamy jednorazowo po dwa, cztery pączki to w tłusty czwartek zamówienia są na 20, 40, 100 czy nawet 180 sztuk. Z tego względu pączki sprzedają się prosto ze smażalni i jeszcze gorące trafiają do rąk klientów. Tylko czy epidemia zmieni nasze zachowania? Najprawdopodobniej nie.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Warto w tym miejscu zobaczyć jak wyglądają najstarsze przepisy na pączki. Zachowały się on w Archiwum Głównym Akt Dawnych, w Archiwum Warszawskim Radziwiłłów, gdzie w grupie rękopisów bibliotecznych pod sygnaturą 200. W staropolskiej książce kucharskiej z lat 1686-1688 pt.: „Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów i innych słodkości, a także przyrządzania wszelakich potraw, pieczenia chleba i inne sekreta gospodarskie i kuchenne” można znaleźć kilka przepisów. Poniżej cytujemy dwa spośród nich:

Poniżej przedstawiamy transkrypcję obu przepisów:

Pączki cukrowe

Z mąki przedniy, dwóch białków z jaiec y kilku łyżek wodki rozany zrób ciasto tęgie, cienko go na stole rostarszy albo rozwałkowawszy, kłać kupkami koriander w białym cukrze a znowu zawyiaiąc zrób pączki a w tłustości w wolney rozgrzaney zmasz.

Pączki migdałowe

Wziąć migdałów dobrze ztłuczonych y ucukrować ie dobrze, po tym od dwu albo trzech jay białki z wodką różaną albo cinamonową dobrze zwarzyć y migdały z tym zmieszać, aby gęsto było, bo to nadzienie bydź ma. Żółtków potym y z mąki ciasto zrobić y scukrować cienko bardzo wałkując. Listki pasztetniczkiem kołkiem odrzynać y w nie wziąć nadzienie. Robić pączki y tretować w tłustości. Gdy się potretują dobrze, wybierać ie a z wódką zółtkiem od jaia y cukrem rozbitą smarować y tretować do ostatka. 

Wspomniana powyżej publikacja została wydana drukiem przez Muzeum Pałac w Wilanowie.

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Mówiono: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Umrzeć miał on w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Comber.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem (wikipedia).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStosowanie środków ochrony – szkolenie uzupełniające
Następny artykułZjedzenie pączka w tłusty czwartek przynosi szczęście i… dużo kalorii