A A+ A++

Zobacz wideo

Rzecznik rządu poinformował w poniedziałek (29 marca), że premier Morawiecki złożył dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym. Taki wniosek Piotr Müller zapowiadał już na początku marca, gdy TUSE wydał wyrok dotyczący reformy polskiego sądownictwa. – Jesteśmy w bardzo mało komfortowej, paradoksalnej sytuacji – komentował w TOK FM dr hab. Piotr Bogdanowicz, radca prawny z Wydziału Prawa i Administracji UW. 

– Mamy absolutnie utrwalone orzecznictwo TSUE, który wprost w wielu orzeczeniach wskazywał, że okoliczność powołania się przez dane państwo członkowskie na przepisy prawa krajowego, nawet rangi konstytucyjnej, nie może mieć wpływu na skuteczność prawa Unii Europejskiej na terytorium tego państwa – wyjaśniał prawnik. – Z drugiej strony mamy wniosek, co do którego wynik jest absolutnie przesądzony, dlatego że ten wniosek jest składany tylko i wyłącznie po to, żeby TK w obecnym składzie i kształcie po prostu podstemplował wyższość konstytucji nad prawem unijnym – dodał. 

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Dr Bogdanowicz tłumaczył, że nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wyda orzeczenie po myśli rządu, to z perspektywy unijnego prawa nie wywoła ono żadnych konsekwencji, a nawet może być przedmiotem postępowania w trybie artykułu 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. – Oczywiście będzie pewnie wywoływać skutek w pewnej przestrzeni publicznej, czyli podejrzewam, że jak to orzeczenie zapadnie, to będzie przywoływane w niektórych gremiach, będzie wskazywane przez polityków Zjednoczone Prawicy – przewidywał.

– Nie możemy mieć do czynienia z dwoma odrębnymi porządkami prawnymi w ramach jednego – podkreślał prawnik. – Z perspektywy orzecznictwa TK sprawa jest jasna, czyli pierwszeństwo ma prawo UE. Także wobec przepisów rangi konstytucji (…). Trybunał kilkanaście lat temu powiedział, w przypadku takiej kolizji, której się nie da inaczej rozwiązać jeżeli chodzi o to pierwszeństwo między konstytucją a prawem unijnym, to rozwiązania z perspektywy TK są trzy: albo zmienić polską konstytucję, albo zmienić prawo unijne, albo z UE wystąpić – podsumował gość TOK FM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRadni zagłosują dziś nad programem in vitro. “Panie wojewodo, mam nadzieję, że tym razem nie będzie pan przeszkadzał”
Następny artykułPodziel się tym, co umiesz! Na razie online. Rusza projekt „Wspólnie ze Wspólną”