A A+ A++

Testy na COVID-19 pracowników sfinansowane przez pracodawcę to dość częste świadczenie pracownicze w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Brak szybkiego rozpoznania zakażenia koronawirusem u chociażby jednego z pracowników może na wiele dni zdezorganizować funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Rozprzestrzenienie się choroby COVID-19 u pracowników może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której część z nich wymagała będzie hospitalizacji, inni natomiast zostaną skierowani na przymusową kwarantannę, skutkiem czego będą braki kadrowe. Nic więc dziwnego, że pracodawcy decydują się często na sfinansowanie pracownikom testów w kierunku COVID-19. Czym są przychody pracownicze w PIT? Czy wartość testu na COVID-19 sfinansowanego przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika opodatkowany PIT?

Czym są przychody pracownicze w PIT?

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przywołana regulacja jedynie przykładowo wylicza przychody ze stosunku pracy. Świadczy o tym użycie słowa „w szczególności” co oznacza, że wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Oznacza to, że przychodami ze stosunku pracy są więc wszelkiego rodzaju świadczenia, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Czy wartość testu na COVID-19 sfinansowanego przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika opodatkowany PIT?

Powyższe mogłoby sugerować, że uzyskanie przez pracownika możliwości poddania się testowaniu na COVID-19, skutkowało będzie po jego stronie powstaniem przychodu ze stosunku pracy. Niemniej jednak warto podkreślić, że sfinansowanie pracownikowi testu w kierunku COVID-19, leży przede wszystkim w interesie pracodawcy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że tylko zdrowi i zdolni do pracy pracownicy gwarantują prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W przypadku natomiast gdy dane świadczenie realizowane jest w interesie pracodawcy i to pracodawca w gruncie rzeczy odnosi korzyść z finansowania takiego świadczenia pracownikowi, po stronie pracownika nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu (zob. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r., sygn. akt: K 7/13).  

Takie wnioski płyną także z objaśnień Ministra Finansów z 21.07.2020 r. w sprawie nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 (dalej jako Objaśnienia Ministra Finansów) oraz z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelacje poselską nr 6587 w sprawie przychodu pracownika z tytułu wykonania testu opłaconego przez pracodawcę (znak: DD3.054.32.2020). Jak wskazano w Objaśnieniach Ministra Finansów, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r., sygn. akt: K 7/13 „(…) należy stwierdzić, że świadczenia pracodawcy polegające na ufundowaniu pracownikom maseczek, czy przyłbic, jak również polegające na sfinansowaniu testów na koronawirusa nie następują w interesie pracownika, a w interesie pracodawcy. Dostarczenie środków ochronnych, czy wykonywanie testów zapobiega niekontrolowanemu rozprzestrzeniania się choroby, niweluje niepożądaną przez każdego pracodawcę absencję pracowników i jest istotne dla terminowego wywiązania się pracodawcy z zawartych kontraktów. W takim przypadku nie jest zatem rozpoznawany przychód po stronie pracownika”.

Warto jednak dodać, że o braku przychodu po stronie pracownika w przypadku sfinansowania mu przez pracodawcę testu w kierunku COVID-19 można mówić tylko wówczas, gdy wykonanie takiego testu ma na celu ochronę pracowników przedsiębiorstwa przez zakażeniem (jest wykonywane w interesie pracodawcy).
Wykonywanie testów nie może więc być umotywowane realizacją prywatnych celów pracownika – np. uzyskaniem negatywnego wyniku testu umożliwiającego odbycie zagranicznej podróży w okresie urlopu.
Należy zatem pamiętać, że nie zawsze darmowy test od pracodawcy będzie dla pracownika neutralny podatkowo. 

Przemysław Szwed, Konsultant podatkowy w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp. k.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałysz apeluje o wsparcie przedsiębiorców. „Do zobaczenia w Wiśle”
Następny artykułGKS Niemce walczy o przetrwanie