A A+ A++

Warmia jest regionem o długiej i barwnej historii. Według kronik pierwotnie stanowiła terytorium pruskiego plemienia Warmów. W XIII wieku zyskała status autonomicznego państwa kościelnego, by następnie w XV wieku stać się Księstwem warmińskim, należącym do Polski. Dziś słysząc nazwę historycznej krainy, automatycznie myślimy też o Mazurach oraz licznych jeziorach. Warto jednak wiedzieć, że Warmia może się pochwalić innymi atrakcjami.

Zobacz wideo
Polska najlepsza! Krynica Morska, Sztutowo i Stegna kojarzą wam się tylko z plażowaniem? To nie uwierzycie, co tam jeszcze można robić [TRIP WE DWOJE]

Szlak Świętej Warmii, czyli spacer pośród zabytków i malowniczych widoków

Warmia, nazywana niegdyś Świętą Warmią, zostawiła po sobie bogate dziedzictwo kulturowe. Dziś turyści i pielgrzymi mogą się wybrać na Szlak Świętej Warmii, składający się z szesnastu stacji. Każdy przystanek to miejsce pełne zabytków, sanktuariów i miejsc o charakterze sakralnym lub historycznym. Całość doświadczenia wzbogaca piękna okolica. Nie uświadczymy tam wielkomiejskich zabudowań czy zgiełku i hałasu. To świetne miejsce na relaks, aktywny wypoczynek, a nawet chwilę refleksji.

Zwiedzanie polecamy zacząć od miejscowości Bałdy, gdzie znajdują się tzw. Wrota Warmii, a zakończyć w Braniewie, nazywanym Atenami Północy. Pozostałe przystanki szlaku to: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno oraz Frombork. Każde z tych miejsc opowiada nieco inną historię i oferuje różne atrakcje, przy których warto się zatrzymać na krótszą lub dłuższą chwilę.

Okolice Szlaku Świętej Warmii robią na turystach niemałe wrażenie

Nie tylko “główny” Szlak Świętej Warmii jest godny przejścia. Po drodze pielgrzymi mijają kolejnych szesnaście stacji, które kuszą historią, jak i urokliwymi krajobrazami. Są to nie tylko zabytkowe kościoły i sanktuaria, ale i miejsca niczym z legend. W jednej z miejscowości żył ponoć smok, który pożerał ludzi. W innej z kolei doszło do bitwy, w której wziął udział sam Napoleon Bonaparte. Okolice Szlaku Świętej Warmii to także: Braniewo, Bartąg, Biskupiec, Brąswałd, Ełdyty Wielkie, Jeziorany, Jonkowo, Klebark Wielki, Kolno, Kurki, Międzylesie, Olsztynek, Orneta, Płoskinia, Sząbruk oraz Świątki. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW deszczu, ale z rekordem trasy. Ponad 200 zawodników wystartowało dziś w Poznaniu w Biegu Czekoladowym