A A+ A++

Płomiennica zimowa to nadzieja polskich grzybiarzy na przedłużenie sezonu. Czas borowików i podgrzybków już się skończył, dlatego warto wybrać się do lasu w poszukiwaniu innych grzybów. Wśród tych swoimi niezwykłymi właściwościami zachwyca płomiennica zimowa. Nie dość, że świetnie radzi sobie z niskimi temperaturami, to ma prozdrowotne właściwości. A do tego jest smaczna. Gdzie rośnie płomiennica zimowa?

Płomiennica zimowa: grzyb na niskie temperatury

Chociaż sezon grzybowy obfitujący w borowiki, maślaki i podgrzybki już się skończył, w polskich lasach warto wypatrywać płomiennicy zimowej. Jest pospolita, a ze względu na niezwykłe właściwości, grudzień to idealny czas na jej poszukiwania. Jak instruuje Karkonoski Park Narodowy, płomiennica zimowa jest odporna na zamarzanie.

Płomiennica zimowa ma cechy, które sprawiają, że choć jej komórki zamarzają, to znajdująca się w grzybie woda nie zamarza. Po ustąpieniu mrozów płomiennica zimowa znów staje się wilgotna i rośnie dalej. W polskim piśmiennictwie mykologicznym ma też takie nazwy jak kółkorodek aksamitnotrzonowy, monetka aksamitna czy zimówka aksamitna.

Płomiennica zimowa – właściwości

Płomiennica zimowa przykuwa uwagę błyszczącym żółtopomarańczowym, pomarańczowym lub żółtobrązowym kolorem. Podczas wilgoci grzyb robi się bardzo śliski. Młode owocniki są półkuliste, starsze są z kolei płaskie. Płomiennica zimowa osiąga średnicę od 1 do 7 cm. Blaszki grzyba najpierw są białawe, a później żółte.

CZYTAJ TAKŻE: Grzyby trujące a grzyby jadalne. Jak ich nie pomylić?

Miąższ płomiennicy zimowej jest elastyczny. Łykowaty w trzonie jest biały lub kremowy, cienki i nie zmienia zabarwienia po przekrojeniu. Płomiennica osiąga wysokość od 5 do 10 cm i grubość od 3 do 8 mm. Grzyb łatwo rozpoznać, bo nie posiada pierścienia. Często jest zakrzywiony, a poczynając od dołu, mniej lub bardziej, pokryty brązowym zamszem.

Gdzie rośnie płomiennica zimowa?

Płomiennica zimowa, rozprzestrzeniona na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego, rośnie od października do grudnia. Jeżeli zima jest łagodna, grzybiarze znajdą ją także w marcu. Gdzie rośnie płomiennica zimowa? Ta pojawia się na pniakach i pniach drzew liściastych niemal zawsze kępami

Płomiennica zimowa rośnie najobficiej na topolach i wierzbach. Grzyb pojawia się na martwych drzewach, ale także na żywych, nawet na wysokości kilku metrów nad ziemią. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, ale zbierać można ją także w parkach i ogrodach.

Lista drzew, na których pojawia się płomiennica zimowa, jest bardzo długa. Stwierdzono jej występowanie na takich gatunkach drzew i krzewów jak be … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiąteczny tramwaj ruszy w Mikołajki
Następny artykułCzerwone Gitary gwiazdą jarmarku świątecznego