A A+ A++

Częścią niniejszego projektu, jest m.in. wycieczka po legendarnym Grodzisku wraz ze zwiedzaniem z przewodnikiem Baszty Rycerskiej, a także okolicznych nieznanych bliżej mieszkańcom obiektów lasu miejskiego. Przewodnik opowie o najciekawszych miejscach na Grodzisku, legendach i faktach. Około trzygodzinne spotkanie – połączone ze spacerem i zwiedzaniem Lasu Miejskiego i Baszty Rycerskiej nawiązuje do miejskiej turystyki w pobliżu Baszty z czasów II Rzeczpospolitej.

Długa trasa i zwiedzanie od ul. Brackiej przez Balaton aż do Baszty, będzie okazją do spaceru po dawnym lesie miejskim i pokazania prawie wszystkich tajemnic lasu miejskiego (w tym wielu zabytków i miejsc atrakcyjnych turystycznie).

Trasa rajdu – pieszej wycieczki:

1. Rajd rozpocznie się przy jednym z najstarszych lokali gastronomicznych miasta, obecnym Zajeździe Cyganek. Uczestnikom zostanie przedstawiona krótka historia Wilchw i Zamysłowa oraz restauracji, która rozpoczynała w czasach II Rzeczypospolitej trasę do Śląskiego Centrum Jedwabniczego. Także to miejsce to część “Marszu śmierci” w roku 1945.

2. Ulica Bracka. Przejście przez osiedle dawnej KWK “1 Maja” i informacja o dawnych punktach kontaktowych Armii Krajowej.

3. Szpital wojewódzki przy ulicy Brackiej nr 13. Zaprezentowane zostaną obiekty jednego z najciekawszych obiektów miasta w tym tzw. “Wilia lekarzy” oraz dawnego sanatorium i „grota lourdzka”. Następnie przejdziemy przez zabytkowy park szpitala.

4. Wzgórze przy ulicy Jodłowej. Uczestnicy poinformowani zostaną o mogiłach na miejscowym cmentarzu, gdzie też jest miejsce pochówku więźniów obozu oświęcimskiego.

5. Balaton. Spacer wokół wodzisławskiego Balatonu z informacją o dawnym ośrodku wypoczynkowym.

6. Leśniczówka miejska “Maroszczyka”. Uczestniczy przejdą trasą w okolicach wilchwiańskiej Palestyny i przez Pragę do dawanej już nie istniejącej leśniczówki. Było to dawniej centrum jedwabnictwa w autonomicznym województwie śląskim.

7. Leśniczówka Gwarectwa. Uczestnicy przejdą częściowo dawnym “żółtym szlakiem” oraz doliną marklowickiego potoku do dawnej leśniczówki. Przekazane zostaną też informacje o Grodzisku Górnym.

8. Baszta Rycerska. Uczestnicy zapoznani zostaną z jednych najstarszych zabytków miasta, a mianowicie “Kapliczką Sobieskiego” i przejdą pod romantyczna basztę odbudowaną staraniem władz miasta Wodzisławia Śląskiego. Zaprezentowana zostanie historia obiektu oraz informacje o odbudowie baszty w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Tu też nastąpi zakończenie rajdu.

Informacje praktyczne:

1. Ze względu na to że rajdu będzie przebiegał przez tereny leśne i w kilku miejscach z trudnymi podejściami pod strome pagórki oraz, że trasa do przejścia będzie znacząco długa, zaleca się uczestnictwo w nim osób o odpowiedniej kondycji fizycznej. Można zabrać ze sobą kijki.

2. Ze względu na przejście przez tereny leśne wskazane jest by mieć odzież z długim rękawem oraz nakrycie głowy.

3. Ze względu na tereny leśne i czasami podmokłe oraz długość trasy zaleca się mieć odpowiednie obuwie.

4. W razie niepogody należy zabezpieczyć się w odpowiednią odzież.

5. Istnieje możliwość dojazdu samochodem z centrum miasta Wodzisławia Śląskiego na miejsce zbiórki po uprzednim uzgodnieniu z kierowcą. Kontakt: tel. 604 360 80. Do przystanku Cyganek można dojechać z dworca autobusowego (Galeria Karuzela) Wodzisławia Śląskiego autobusem komunikacji miejskiej linia “A” godz. 9.29 lub 10.30 (w tym wypadku przyjazd na przystanek Cyganek 10.40). Natomiast autobusem MZK linia W10 – odjazd z dworca autobusowego w kierunku Jastrzębia Zdrój – stanowisko I, godz. 10.00.

6. Można również spotkać się z uczestnikami rajdu pod Basztą około godziny 13:00. Tutaj konieczny jest kontakt z przewodnikiem: tel. 604 360 809.

Dla uczestników:

1. Każdy uczestnik przed wyruszeniem na trasę otrzyma napój

2. Dla osób biorących udział w rajdzie przekazana zostanie okolicznościowa pamiątka.

Informacje prawne:

1. Każdy uczestnik biorąc pod uwagę swój stan zdrowia decyduje się na uczestnictwo na własną odpowiedzialność.

2. Zabrania się uczestnictwa w rajdzie osobom nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających oraz spożywanie ich podczas rajdu. Więcej informacji o rajdzie uzyskają Państwo od sekretarza Kazimierza Mroczka – tel. 604 360 809.


Termin wycieczki: 21 września 2021 rok (wtorek), godz. 10.30

Miejsce zbiórki: Zajazd Cyganek w Wodzisławiu Śląskim (Wilchwy), ul. Jastrzębska 76 – obok drewnianego kiosku “Wodzio”

Zakończenie wycieczki: Baszta Rycerska, ul. Grodzisko w Wodzisławiu Śląskim około godziny 14.30

Udział w wydarzeniu jest darmowy. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspólne szkolenie terytorialsów z amerykańską Gwardią Narodową
Następny artykułW Częstochowie: Koronawirus. W skali kraju ponad 600 nowych zakażeń, w Częstochowie tylko jedno