A A+ A++

W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1129 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Idą lekkie mrozy. W sobotę i niedzielę temperatura spadnie nocą nawet do -8 stopni Celsjusza. Za to śnieg lekko odpuści. Jednak słońca jak na lekarstwo. Może być ślisko.

Wspólnie z Przychodnią Rodzinną na ulicy Hożej uruchomiliśmy na naszym portalu pomiar jakości powietrza na Śródmieściu. Dziękuję sponsorowi i zapraszam do sprawdzania, czy powietrze jest zdatne do oddychania. W tym numerze piszemy o tym w tekście „Sprawdź, czym naprawdę oddychamy”.

Jest wiele znanych technik manipulacji. Artur Schopenhauer w 1830 r. opisał niezwykle nieetyczną sztukę doprowadzania sporów do korzystnego rozstrzygnięcia, mądrze zwaną erystyką. Cieszy się ona niezasłużoną popularnością, choć jest bardzo wredna, niegodziwa i naganna. Moim zdaniem należy ją tępić. Erystyka jest z lubością stosowana przez rządzących. Dla przykładu podam cytaty z Schopenhauera, byśmy mogli dopasować je do dzisiejszych zachowań ważnych osób:

-przerywamy dyskusję, jeśli zmierza do przegranej;

-instancja- znajdujemy jeden przykład choćby pozorny, by obalić twierdzenie;

-jako dowody swoich tez stosujemy przesłanki fałszywe;

-opieramy się na twierdzeniach fałszywych;

-doprowadzamy przeciwnika do złości;

-znajdujemy dwuznaczności w argumentach przeciwnika, choćby drobne;

-oszałamiamy potokiem słów;

-argumentujemy ad personam, obrażając przeciwnika.

Schopenhauer podaje jeszcze dziesiątki podobnych technik. Większość o podobnym stopniu etyczności. W 1889 roku w „Księdze przysłów polskich” Adalberga pojawiło się przysłowie o kurze i grzędzie. Dzisiaj nazywamy tę technikę manipulacji „stopa w drzwi”. Idea techniki polega na tym, by do celu dochodzić krok po kroczku. Jak kura po szczebelkach grzędy coraz wyżej. Ciekawą techniką, czy też zespołem technik, jest „jestem Machiavelli”. Polega na braku skrupułów, akceptacji postawy cynicznej i łamaniu norm społecznych. Technika ta podporządkowuje innych ludzi własnym celom, uciekając się do podstępu, szantażu, schlebiania, przymusu. W zanadrzu mamy też technikę zarzucania nieprawdziwymi stwierdzeniami, technikę karania i nagradzania, presupozycji, technikę mostów, implikatury, blokersa, fałszywego źródła, deprecjacji, konformizmu, ingracjacji, technikę faktu dokonanego. Niezwykle okrutna jest technika intryg, która ma wiele odmian. Jedną z nich jest „relata refero”, polegająca na powtarzaniu o kimś opinii „innych”. Opinie mogą być zmyślone, podobnie jak „inni”. Częstą techniką jest technika aluzji, która także zwalnia mówiącego z odpowiedzialności. Dzisiaj są rozpoznane i opisane setki takich technik. Zainteresowanych zachęcam do poszukiwań, literatura jest bogata. Wielu technik manipulacji używamy bezwiednie, inne musimy wykształcić i opanować. Manipulacja nie jest czymś złym z natury, złą staje się z złych rękach.

W najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” mamy dla Was nie lada atrakcję. Chodzi o tekst okładkowy zatytułowany „Tajemnicze pieniądze”. Mamy w nim kilka przykładów manipulacji, cynizmu, intryg. Czytelnikom pozostawiam ich wyłapanie. Serdecznie zapraszam do lektury.

Wydarzeniem tygodnia będzie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czeka nas wiele atrakcji, wiele sposobności do wrzucenia banknotów. Nasza redakcja wraz z ACE, Jerzym Stankiewiczem i urzędem miasta pomaga w organizacji transmisji live ze studia orkiestrowego oraz transmisji z koncertu finałowego z Wojtkiem Milewskim i przyjaciółmi. Transmisje można będzie śledzić na profilach facebookowych augustowskiego WOŚP, Dziennika Powiatowego i urzędu miasta. Wytrwałych zapraszam na sobotnie próby, gdzie uruchomimy testowe transmisje. Może się dziać. Zapraszam bardzo gorąco.

Zaczynamy cykle tekstów o drodze krajowej nr 8 z Augustowa do Białegostoku. Pozornie jej los jest przesądzony, gdyż cały ruch ma zostać przeniesiony na nową drogę Białystok-Ełk-Suwałki. W tym rozwiązaniu Augustów i prawie cały powiat augustowski jest skazany na komunikacyjne wykluczenie. Nie muszę chyba tłumaczyć, że oznacza to zapaść rozwojową, depopulację w jeszcze większym stopniu, brak nowych miejsc pracy. Musimy razem zawalczyć o ocalenie roli drogi krajowej nr 8, nadanie jej statusu drogi ekspresowej. Na szczęście mamy po swojej stronie przyrodę i przyrodników. Wykorzystajmy nadarzającą się szansę. Życiodajna ósemka” to pierwszy artykuł z cyklu.

W najnowszym numerze „Przeglądu” mamy jeszcze dwa artykuły z technikami manipulacji. W pierwszym dostrzegam Freudowską technikę anegdot tendencyjnych, technikę opartą na metaprogramach. Być może Czytelnicy wyśledzą jeszcze inne techniki. Zapraszam do czytania. Artykuł nazywa się „Kolejna gęba przyprawiona”.

Przyprawianie gęby, odwracanie kota ogonem, czepianie się słówek, nieodpowiadanie na proste pytania, czy wręcz fałszowanie prawdy to specjalność obecnej ekipy rządzącej. Przykładów takich zachowań nie brakuje. Tym razem radny Kleczkowski został oskarżony o brak szacunku do ludzi niepełnosprawnych, bo wypomniał rządzącym, że od stałego pochylania nad problemami się można nabawić się wady postawy. Mogłoby to być śmieszne, gdy nie fakt, że radni Naszego Miasta nawet takie drobiazgi są gotowi wykorzystać do dyskredytacji konkurentów politycznych. Jeśli komuś mało lekcji manipulacji powinien przeczytać tekst ilustrujący manipulacyjną technikę aluzji. Zatytułowany jest „Zaskakująca insynuacja”.

W tym wydaniu „Przeglądu” piszemy także o sześciu złotych radnej Roszkowskiej, o honorze banity, o ważnej akcji dla Basi, o zimie, o obwodnicy Sztabina, o koronawirusie, o śnieżnej interwencji, a sanepid przypomina o wielkiej roli szczepień.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMasaż, ławeczka, a może numer startowy!
Następny artykułNowy numer konta Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska”