A A+ A++

Na scenie w Legnicy Telewizja Polska rejestruje dla Teatru Telewizji jeden z hitów poprzedniego sezonu: obsypany nagrodami “Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Cieplaka. Emisja jest wstępnie planowana na październik.

Wojciech Majcherek, dyrektor Teatru Telewizji: – “Sen srebrny Salomei” jest dziewiątą telewizyjną rejestracją spektaklu Teatru Modrzejewskiej w Legnicy za dyrekcji Jacka Głomba. Tylko Teatr Narodowy miał więcej spektakli przeniesionych do Teatru Telewizji. W tym zestawie “Sen srebrny Salomei” wydaje się wyjątkowy, bo wcześniejsze realizacje – “Made in Poland”, “”Orkiestra”, “III Furie”, “Ballada o Zakaczawiu” itd – dotyczyły na ogół współczesnych tekstów. Tym razem mamy do czynienia z utworem polskiej klasyki romantycznej i bardzo ciekawie będzie posłuchać legnickich aktorów mówiących Słowackim. Klasyczny dramat zyskał aktualną wymowę w kontekście wojny w Ukrainie, a tekst opracowany przez Piotra Cieplaka i Roberta Urbańskiego brzmi bardzo dobitnie. Dodatkowy atut stanowi Piotr Cieplak, jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych.

Ekipa, która odpowiada za realizację, pochodzi z ośrodka TVP we Wrocławiu. Dowodzący nią Adam Sikora kilka lat temu przygotował m.in. przeniesienie pilchowskiego “Zabijania Gomułki” z Teatru Modrzejewskiej.

Jak liczy Wojciech Malinowski, sekretarz programowy TVP 3 we Wrocławiu, w ośrodku powstało już ponad 400 spektakli telewizyjnych. – Mamy możliwość dołożyć do tego archiwum kolejną perłę – mówi.

W “Śnie srebrnym Salomei” grają m.in. Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Mateusz Krzyk.

FOT. KAROL BUDREWICZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiemy gdzie zagłosuje prezydent Andrzej Duda
Następny artykułDodaj przed smażeniem. Nigdy więcej nie zrobisz jej inaczej