A A+ A++

Zakończyła się jubileuszowa 30. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Teatr im. Adama Mickiewicza ma powody do radości, bowiem spektakl “Polowanie” autorstwa Ishbel Szatrawskiej zdobył uznanie jury konkursu.

Spektakl z Częstochowy w finale prestiżowego konkursu

Wśród 14 finalistów 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej znalazł się spektakl „Polowanie” autorstwa Ishbel Szatrawskiej, który otworzył sezon 2023/2024 w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Reżyserem i adaptatorem sztuki jest Piotr Pacześniak.

„Polowanie” zdobyło uznanie jury, które spośród 135 zgłoszonych tytułów wyłoniło finałową czternastkę. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tegorocznej edycji rywalizowały teatry z różnych miast Polski, w tym z Bydgoszczy, Gdańska, Kielc, Torunia, Wałbrzycha, Warszawy, Wrocławia i Zakopanego.

Gala finałowa i wyróżnienia

Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się 1 lipca w Instytucie Teatralnym. Grand Prix zdobył Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia za spektakl „Dropie” autorstwa Natalki Suszczyńskiej w reżyserii Marcina Libera. Choć główna nagroda trafiła do Torunia, Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie ma również powody do dumy z powodu sukcesu „Polowania”.

W rozmowie z nami Magdalena Woch, pełniąca obowiązki dyrektora częstochowskiego teatru, wyraziła radość z osiągnięcia: „Niezwykle się cieszymy, że po raz pierwszy od wielu lat udało się częstochowskiemu spektaklowi zakwalifikować do finału. To niezwykle budujące, że nasze ‘Polowanie’ zostało zauważone przez wybitne grono ludzi teatru, wybrano go finałowej grupy spośród 135 tytułów z całej Polski. Dodatkowo niezmiennie cieszy nas fakt, że tekst autorstwa Ishabel Szatrawskiej, na którego podstawie powstała ta realizacja, został nagrodzony. To znak, że idziemy w dobrym kierunku i sztuka tworzona przez młodych tworów nabiera znaczenia na polskiej scenie teatralnej” – dodała.

Podwójne wyróżnienie dla Ishbel Szatrawskiej

Komisja artystyczna doceniła nie tylko „Polowanie”, ale także drugi tekst Ishbel Szatrawskiej – „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Ten utwór również miał swoje performatywne czytanie w Częstochowie, w ramach Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”. Reżyserem czytania był Daniel Adamczyk, a w projekcie udział wzięli aktorzy związani z Teatrem im. Adama Mickiewicza.

Wyjątkowy sukces Fundacji Analog

Podczas lipcowej gali wyróżnienie otrzymała także Fundacja Analog za spektakl „Mleko w tubce” autorstwa Agaty Biziuk i Anny Domalewskiej. Reżyserka Agata Biziuk, która pełni funkcję koordynatorki ds. programowo-artystycznych częstochowskiego teatru, odebrała nagrodę za udane portretowanie pokolenia wchodzącego w dorosłość w czasie transformacji ustrojowej Polski.

Plany na przyszłość

Obecnie Teatr im. Adama Mickiewicza jest na wakacyjnej przerwie, ale już we wrześniu wróci do pracy. W repertuarze sezonu 2024/2025 na pewno znajdzie się „Polowanie”. Będzie to doskonała okazja dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć tego spektaklu, aby nadrobić zaległości.

Opierając się na: UM Częstochowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKondycja lasów słabnie. Jeśli nic nie zrobimy, to sosny znikną całkowicie
Następny artykułToalety miejskie za darmo. W wielu miejscach pojawiły się także TOI TOIe