A A+ A++

„Pies to nie małpa, nie trzeba go uczyć cyrkowych sztuczek” – można czasem usłyszeć opinię na temat nauki psa podstawowych komend. Może i bez komendy “podaj łapę” jesteśmy w stanie się obejść, ale niektóre z komend mogą uratować psu życie. Które z nich warto trenować ze swoim psem i w jakich sytuacjach mogą się przydać?

Właściciele psów spędzają często sporo czasu ze swoimi pupilami. Kochający opiekun mieszka ze swoim psem, niekiedy nawet dzieli z nim łóżko i też kilka godzin łącznie w ciągu dnia bywa ze zwierzakiem na spacerach. Z biegiem wspólnych miesięcy, lat, między właścicielem, a psem tworzy się więź.

 Aby tę więź pogłębiać można wykonywać razem ze swoim pupilem sporo wspólnych aktywności, jak bieganie, zabawa szarpakiem, aportowanie, czy nauka komend. Ta ostatnia aktywność, jest nie tylko umacnianiem więzi człowieka i psa, ale też nauką niezwykle potrzebnego zjawiska.

Można określić je mianem “posłuszeństwa”, jednak chodzi głównie o komunikacje i wzajemnie zrozumienie. Nauka słów i tego co one oznaczają i czego człowiek w praktyce chce od psa, to żmudna i niekiedy trudna praca, ale efekty tej współpracy człowieka i psa mogą być oszałamiające. 

Nie chodzi tu o wykonywanie cyrkowych sztuczek dla przyjemności człowieka. Chodzi o coś znacznie istotniejszego.

Po co psu nauka komend?

Psi mózg potrzebuje stymulacji do rozwoju. Im więcej czasu poświęcamy pupilowi, zapoznajemy go z nowymi sytuacjami, dbamy o jego rozwój społeczny i poprzez zabawę, okraszoną często psimi smakołykami, pomagamy psu lepiej rozumieć świat, być pewniejszym siebie i… rozwijać mózg. 

Psy podczas nauki komend spędzają czas aktywnie z właścicielem, więc utrwala się między nimi więź i buduje się zaufanie, a także taki trening “męczy” psa umysłowo, co skutkuje później relaksem i długim snem po takiej aktywności. Jest także inny aspekt komend – psie bezpieczeństwo. 

Człowiek wypracowując z psem reakcję na dane, konkretne słowo, tworzy z pupilem własny system komunikacji. Jest to niezwykle przydatne na spacerach, kiedy to właśnie opiekun jest odpowiedzialny za komfort i bezpieczeństwo psa. 

Nasz zwierzak nie potrafi przewidzieć następstw niektórych sytuacji. Tutaj właśnie pojawia się niezwykła rola opiekuna i przydatność nauczonych komend. 

Zobacz również: Pies nie chce jeść i pić. Co robić?

Słowa, które mogą uratować psie życie, czyli „stój” i „do mnie”.

W duecie człowiek i pies, to właśnie człowiek jest odpowiedzialny za przewidywanie następstw sytuacji i rozpoznawanie zagrożeń podczas spaceru. Aby ta aktywność była przyjemnością dla właściciela i psa, opiekun powinien dbać nieustannie o naukę komend. Pies, który jest spuszczony ze smyczy powinien być odwoływalny. 

Co to oznacza? Na słowo “chodź” lub “do mnie”, które wypowiada właściciel, pies powinien natychmiast do nas wrócić. To ratunek w sytuacji, gdy pies zauważy dziką zwierzynę, czy innego psa w oddali, do którego nie powinien podbiegać. 

Bez względu na to, jak bardzo pies chciałby pobiec do celu, który go interesuje, na sygnał “do mnie” powinien natychmiast wrócić do właściciela. Nauka tej komendy powinna zacząć się jak najszybciej, kiedy pies trafi pod nasz dach. 

Początkowo trening odbywa się na długiej smyczy, by sprawować kontrolę nad psem, a zwierzę jest nagradzane za niemal każdy krok w stronę właściciela, a w przeciwnym od interesującego go obiektu. 

Nauczenie psa, by zrezygnował z czegoś, co jest dla niego niezwykle kuszące, jak chociażby pogoń za wiewiórką, na rzecz przyjścia do właściciela wymaga wiele czasu i cierpliwości. Jest to jedna z trudniejszych, ale niezwykle potrzebnych komend. 

Podobnie może być z komendą “stój” lub “zostań”, kiedy chcemy, by pies natychmiast, bez względu na wszystko, zatrzymał się. Komenda ta może okazać się przydatna i ratująca życie psa, kiedy może wbiec on na ulicę i zostać potrącony przez samochód. 

Pies, który na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Otwock: Powiatowy Konkurs Historyczny rozstrzygnięty!
Następny artykułPolicja Włocławek: TYMCZASOWY ARESZT ZA NAPAD Z NIEBEZPIECZNYM NARZĘDZIEM