A A+ A++

2020-12-29 15:34

publikacja
2020-12-29 15:34

fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Tauron podpisał porozumienie o współpracy z OW Offshore, spółką należącą do koncernów EDP Renovaveis i Engie. Umowa ma prowadzić do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim – poinformował Tauron w komunikacie.

OW Offshore to spółka joint venture, w której po 50 proc. udziałów posiadają portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern Engie.

W ramach umowy Tauron zakłada, że obejmie 50 proc. udziałów w spółkach OW, które w swoim portfolio posiadają projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. OW z kolei będzie dążyć do objęcia połowy udziałów w spółkach Tauronu, które posiadają projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Projekty są obecnie na etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp.

Intencją stron jest sprzedaż udziałów w spółkach celowych i podpisanie umowy inwestycyjnej w ciągu sześciu miesięcy.

Tauron i OW zobowiązały się do działania na zasadach wyłączności w zakresie projektów objętych współpracą w czasie obowiązywania dwuletniej umowy. Współpraca wyłączna stron może zostać rozszerzona o dodatkowe obszary pod warunkiem zawarcia umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej.

“Energetyka wiatrowa na morzu stanowi istotny element polskiej i europejskiej strategii transformacji sektora energetycznego. Również w naszych planach offshore odgrywa ważną rolę w budowie mocy zeroemisyjnych po 2025 roku. Bałtyk ze względu na wietrzność i głębokość uważany jest za jeden z najbardziej perspektywicznych akwenów dla rozwoju energetyki morskiej w Europie – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zawiesił w 2017 r. postępowania administracyjne wszczynane na podstawie wniosków dotyczące pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Jak podano we wtorkowym komunikacie, zawieszenie to dotyczy także wniosków złożonych przez Tauron i OW, ale spółka ocenia, że nie jest obecnie w stanie oszacować wyników postępowań administracyjnych w sprawie pozwoleń.

Tauron chce zwiększyć do 65 proc. udział źródeł zeroemisyjnych w miksie wytwórczym grupy w perspektywie 2030 roku. Inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zastąpienie wyeksploatowanych źródeł konwencjonalnych nowoczesnymi mają pozwolić na obniżenie emisyjności grupy, w perspektywie 2025 r. o ponad 20 proc., a w perspektywie 2030 r. o ponad 50 proc.

Do 2025 roku Tauron zamierza mieć ponad 1.000 MW mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. Spółka ma aktualnie dziewięć farm o łącznej mocy 380,75 MW.

Do 2025 roku grupa chce też zainwestować w farmy słoneczne o mocy 300 MW. (PAP Biznes)

pel/ doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMobilna pracownia mammograficzna LUX MED zaprasza
Następny artykułPunkt Wymiany Ciepła w Namysłowie