A A+ A++

W Tarnowskich Górach trwają prace nad strategią rozwoju miasta do 2030 roku. Do tej pory eksperci przeprowadzili sondaż wśród mieszkańców na temat Tarnowskich Gór. Przy tej okazji zorganizowaliśmy warsztaty i debatę w ramach projektu Miasta Idei.

Z badań wynika, że mieszkańcy Tarnowskich Gór chcą, by ich miasto było nowoczesne.

– Ale co to właściwie oznacza? – dociekaliśmy.

– Patrząc z boku, miasto nowoczesne to takie, które korzysta z nowoczesnych technologii w komunikacji z mieszkańcami. To również takie, które korzysta ze wszystkich kanałów informacji – wyjaśniał jeden z uczestników “Miast Idei”. Jego zdaniem w Tarnowskich Górach jest jeszcze wiele do zrobienia, by miasto stało się nowoczesne. – Dziś przekazuje informacje, ale brakuje zaangażowania mieszkańców w komunikację. Poza tym miasto ma narzędzie do komunikowania się z mieszkańcami, ale nie ma narzędzia do słuchania mieszkańców – mówił jeden z tarnogórzan.

Były też inne uwagi i postulaty: nowoczesne miasto powinno być zadbane – argumentowano.

– Musi być czysto, musi być przyjaźnie. Ważne są też kwestie ochrony środowiska, myślenia o klimacie – mówiła jedna z mieszkanek. Podkreślała, że miasto powinno zapewnić swoim mieszkańcom dostęp do opieki medycznej, a dziś, jej zdaniem, w Tarnowskich Górach pod tym względem nie jest najlepiej. Trzeba jeździć do lekarzy specjalistów w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu czy Katowicach.

Kolejny wyróżnik nowoczesnego miasta, zdaniem mieszkańców, to odpowiednie planowanie różnych działań. Czasami wystarczy zwrócić uwagę na prozaiczne sprawy – w jakim miejscu wyznaczyć przystanek autobusowy i jak przeprowadzać remont ulicy czy chodnika, żeby nie było to uciążliwe dla ludzi.

Były również inne postulaty – jeżeli Tarnowskie Góry aspirują do miana miasta nowoczesnego, to musi też dbać o nowoczesne miejsca pracy, poprawiać komunikację (drogi oraz drogi rowerowe), a także dbać o lepszą ofertę kulturalną. Szczególnie dla osób w wieku 30-50 lat.

Co warto zmienić?

Z badań, które zleciły władze Tarnowskich Gór, dowiadujemy się również, że jednym z najważniejszych atrybutów tego miasta jest zabytkowa zabudowa śródmieścia. Aż 90 proc. mieszkańców ceni sobie również fakt, że tamtejsza zabytkowa kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Niemniej z tego samego badania dowiadujemy się, że tylko połowie pytanych odpowiada sposób rewitalizacji śródmieścia.

– Coś się dzieje. Szkoda, że nie wszystkie kamienice są remontowane. Nad rynkiem też trzeba pracować. Są tu betonowe donice, murki. Nie wszystkim się to podoba, ten wystrój nie pasuje do zabytkowego rynku – mówili tarnogórzanie. Z rozmowy wynika też, że mieszkańcy woleliby drzewa wsadzone w ziemię, a nie w donicach.

Z badań wynika też, że 94 proc. pytanych nie chce się stąd wyprowadzać. Co ich tu przyciąga?

– Miasto ma klimat małego spokojnego miasteczka w dobrym kontekście. Są parki, lasy, jezioro, oferta gastronomiczna też jest urozmaicona. Ludzie są sobie życzliwi – wyliczał jeden z mieszkańców.

Inny dodawał, że Tarnowskie Góry wyróżnia aktywność mieszkańców. Jest tu dużo stowarzyszeń, fundacji, dzięki tym ludziom dużo się dzieje, mieszczanie starają się, aby miasto się rozwijało.

Te uwagi podziela były katowiczanin, który mieszka w Tarnowskich Górach od kilkunastu lat.

– Przyjechaliśmy tu całą rodziną ze względów zawodowych, ale miasto nas zauroczyło. Podoba się poczucie bezpieczeństwa i pewnego rodzaju spokój. Cieszę się, kiedy po pracy mogę wrócić do Tarnowskich Gór, że mogę rowerem dojechać do centrum miasta. Są tu też dobre szkoły. Jestem pełen nadziei na kolejne zmiany, w aspekcie estetyki, zagospodarowania małą i średnią architekturą – chwalił.

Eksperci o Tarnowskich Górach

Tuż po warsztatach odbyła się debata, w której wzięli udział burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, Jarosław Wasążnik, naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach, Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, oraz dr Krzysztof Wrana z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

– Tarnowskie Góry to miasto z gruntu śląskie, które jest wręcz esencją historii regionu, przeszłości przemysłowej, ale także niezwykłego dorobku kulturalnego. To kolebka historii śląskiej, Tarnowskie Góry można też jednak widzieć jako ważnego aktora GZM. To miejsce spokojniejsze, o bardziej atrakcyjnych walorach przyrodniczych i relacjach społecznych charakterystycznych dla mniejszych ośrodków miejskich. Potencjał miasta jest jednak zdecydowanie ponadlokalny i nie można sprowadzać go do uroczego, prowincjonalnego miasteczka – powiedział dr Krzysztof Wrana.

Jak dodał, Tarnowskie Góry mają też silne środowisko przedsiębiorców i aktywną społeczność lokalną. Zdaniem naukowca wyróżnia je też specyficzny, miejski klimat. – Tarnowskie Góry, w przeciwieństwie do Zabrza, Rudy Śląskiej czy Świętochłowic, nie powstały do obsługi przemysłu. Tradycja tego miasta jest inna i widać to w rytmie życia – przyznał dr Wrana.

Zbigniew Pawlak, stwierdził z kolei, że Tarnowskie Góry kojarzą mu się z miastem, w którym ludzie są świadomi lokalnego dziedzictwa i tego, że trzeba je przekazać następnym pokoleniom.

– Miasto jest lokalnym liderem nie tylko w sensie administracyjnym i edukacyjnym, ale także w kwestii rozrywki i wypoczynku. W kreowanie życia w mieście zaangażowane jest ponad sto organizacji pozarządowych, bo lubimy coś od siebie dać, nie tylko pozyskiwać. Gwarki są przykładem takiego wyjątkowego działania – przyznał.

Wspomniał jednak także o konieczności poprawienia stanu dróg, komunikacji (m.in. oczekiwanym połączeniu z lotniskiem w Pyrzowicach) i większej ilości zieleni.

Spora część debaty była też poświęcona opracowywanej właśnie strategii rozwoju Tarnowskich Gór. Jarosław Wasążnik przyznał, że dokument będzie narzędziem do realizacji zadań, jakie miastu stawiają mieszkańcy. Strategia zostanie przygotowana na okres siedmiu lat, odpowiadający okresowi programowania funduszy europejskich.

Miasto zapowiada specjalne warsztaty

– Na specjalnych warsztatach chcemy wypracować sposoby rozwiązania najbardziej palących problemów, z jakimi mieszkańcy do nas przyjdą. Wraz ze strategią powstanie też Gminny Program Rewitalizacji, który wskaże miejsca problematyczne w kwestiach gospodarczych, przestrzennych i społecznych. Obudowaniem tych dwóch dokumentów jest Miejski Plan Dostosowania do Zmian Klimatu, który wskaże szereg działań związanych z poprawą komfortu życia w mieście, m.in. poprzez jego zazielenianie – powiedział. 

Burmistrz Arkadiusz Czech przyznał, że władze miasta starają się odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Jego zdaniem jedną z najważniejszych potrzeb jest bezpieczeństwo. 

– Tarnogórzanie czują się bezpieczni. Kilkanaście lat temu zyskaliśmy tytuł „Bezpiecznej wspólnoty” Światowej Organizacji Zdrowia. Ale chcemy bardziej udoskonalać się na tym polu. Jeszcze w tym roku dokonamy całkowitej wymiany oświetlenia na terenie miasta. Wraz z powiatem tarnogórskim nadal będziemy też doświetlać miejsca dla pieszych w nowoczesnej technologii – powiedział burmistrz. 

Jak dodał, jednym z priorytetów miasta są też prace nad przyjaznością przestrzeni miasta. Przypomniał, że w życie wdrażana jest przygotowana dwa lata temu uchwała krajobrazowa dla Tarnowskich Gór. 

– Dbamy również o jakość szkolnej infrastruktury i nauczania. To ma ogromny wpływ na przyjazność miasta i komfort życia. Warto wspomnieć, że Tarnowskie Góry znalazły się na pierwszym miejscu Rankingu Gmin Województwa Śląskiego dotyczącego zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, jeśli chodzi o gminy powyżej 20 tys. mieszkańców – powiedział. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIdzie nowe? Czekolada, sklep i wszystkie najważniejsze informacje
Następny artykułLEGIONOWO. Bank Spółdzielczy nieczynny 9-11 marca