A A+ A++

Rewolucja drogowo-terenowa u gdyńskich strażaków. Wszędołaz SHERP N1200 został wprowadzony do służby. Pojazd nie potrzebuje drogi ani kierowcy. Może pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach. Potrafi przemierzać bagna, śnieżne pokrywy, a nawet przeszkody wodne. To wszystko bez strachu o ludzkie życie.

 

5 grudnia 2023 roku do Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 3 w Gdyni dotarł transporter terenowy ATV SHERP N1200 wyprodukowany przez firmę QUADRO INTERNATIONAL LLC z Kijowa. Jednostka ta jest jedną z dziewięciu jednostek PSP w Polsce, które otrzymały pojazd SHERP N1200 na swoje wyposażenie. Transporter ten jest wyjątkowy, ponieważ może poruszać się bez kierowcy i jest przystosowany do ekstremalnych warunków. Zdolny do poruszania się po głębokiej pokrywie śnieżnej, słabo nośnych glebach i bagnach, ale nie wolno mu jeździć po drogach publicznych. Musi być transportowany na specjalnej lawecie do miejsca przeznaczenia.

Wszędołaz SHERP N1200 podczas testowania w ciężkich warunkach terenowych przez KM PSP w Gdyni, fot. asp. Szymon Bizewski

Wartość pojazdu wraz z lawetą wynosi 1.176.500 zł i został zakupiony w ramach projektu „Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego” realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Celem tego projektu jest usprawnienie działań Państwowej Straży Pożarnej podczas katastrof i awarii.

– Póki co, pojazd w Gdyni nie brał jeszcze udziału w akcjach ratowniczych, jednakże jest testowany do celów szkoleniowych, aby być gotowym do użycia w razie potrzeby – powiedział kpt. Paweł Przybyłowicz, p.o. Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Gdyni.

SHERP N1200 jest napędzany silnikiem o mocy 55 KM, osiąga prędkość około 40 km/h w terenie i 6 km/h na wodzie. Waży ponad dwie tony i może pracować w ekstremalnych warunkach. Wyposażony w radiotelefon, nosze, kolce na opony i siekiery, transporter ten może także przejeżdżać przez przeszkody wodne do 100 m szerokości przy fali o wysokości 0,4 m.

Posiadanie wszędołazu takiego jak SHERP jest konieczne dla gdyńskich strażaków, ponieważ umożliwia on skuteczną i szybką interwencję w przypadku pożarów, wypadków drogowych czy innych sytuacji awaryjnych. Dzięki możliwości operowania na różnych terenach i w różnych warunkach atmosferycznych, pozwala strażakom dotrzeć szybko w miejsce zdarzenia oraz skutecznie gasić pożary i udzielać pomocy poszkodowanym. Dzięki takim pojazdom strażacy mogą działać sprawnie i skutecznie, co jest kluczowe dla ochrony życia i mienia mieszkańców Gdyni.


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerięOryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRunmageddon Gdynia Kolibki