A A+ A++

Tak zmienił się seks Polek. “Nic nie zastąpi naszej dłoni”

Jakie zmiany zaszły w życiu seksualnym Polek w ostatnich latach?

Jakie zmiany zaszły w życiu seksualnym Polek w ostatnich latach?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

WOA

07.06.2024 15:37, aktual.: 07.06.2024 18:07

“Gra wstępna jest archaicznym pojęciem, ukutym z patriarchalnej, penetrującej perspektywy” – mówi Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna. Oceniła przemiany Polek w kwestii seksualności.

W ciągu ostatnich 25 lat seksualność Polek przeszła niezwykłą ewolucję. To był czas pełen przemian, które w znaczący sposób wpłynęły na podejście kobiet do ich ciał, potrzeb i granic. Podsumowała je Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna w opublikowanej na łamach “Wysokich Obcasów” rozmowie. Jak daleko zaszliśmy, a jak wiele jeszcze przed nami?

Przyjemność, a nie tylko orgazm

“Jestem dumna z mojego pokolenia, że przetarłyśmy szlaki i kolejne pokolenia kobiet będą już mogły być wolne od przymusu bycia grzeczną dziewczynką” – mówi Alicja Długołęcka w rozmowie z Zuzanną Kuffel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

“Najważniejsza zmiana, w moim odczuciu zaszła w związku ze stawianiem granic, zwłaszcza po fali me too” – ocenia ekspertka. Podkreśla też, że jedną z najważniejszych zmian jest inne podejście do kwestii przyjemności. Na stosunek patrzy dużo bardziej kompleksowo, a nie jako jedynie samo dążenie do penetracji.

W 2011 roku w oficjalnej klasyfikacji uznano, że wyznacznikiem dobrego seksu jest odczuwana przyjemność, a nie jedynie orgazm. Ekspertka apeluje, że kolejnym krokiem powinno być wyrzucenie ze słowników wyrażenia “gra wstępna”.

“Gra wstępna jest archaicznym pojęciem, ukutym z patriarchalnej, penetrującej perspektywy. No bo jeśli wstępna, to do czego? Proponowałam wówczas, żeby mówić ogólnie o zabawie seksualnej i nie narzucać odgórnie, już na poziomie pojęć, co ma nam bardziej sprawiać przyjemność” – zaznaczyła edukatorka seksualna.

Ekspertka podkreśliła, że bardzo cieszy ją, że oraz częściej mówi się o samomiłości jako o czymś, co jest prozdrowotne. Zaznacza, że w sprawianiu sobie przyjemności mogą pomóc gadżety erotyczne, ale jest to jedynie dodatek.

“Nic nie zastąpi naszej dłoni, bo to jesteśmy my, czujemy nią siebie same i za jej pośrednictwem, potrafimy być dla siebie takie, jak potrzebujemy” – mówi Alicja Długołęcka.

Zobacz także:

Pracował na znanym festiwalu. "Patroluje się tzw. miejsca newralgiczne"
Pracował na znanym festiwalu. “Patroluje się tzw. miejsca newralgiczne”

Podejście “zetek” do intymności

To, co również się zmieniło, to podejście młodych ludzi do seksu. Badania pokazują, że osoby z pokolenia Z uprawiają mniej seksu niż ich rodzice. Powodów może być kilka, ale jak zapewnia edukatorka, wcale nie musi to oznaczać problemu. Wręcz przeciwnie – może być pozytywnym sygnałem, związanym ze świadomymi wyborami.

“Stawianie jakości ponad ilością w seksie można postrzegać jako pozytywny efekt zmian w mentalności i poziomie wiedzy. (…) Młodzi mężczyźni rzadziej traktują seks jako regulator samooceny i poczucia męskości. Jednocześnie, kobiety lepiej rozumieją, że zmuszanie się do seksu nie jest dobrym sposobem na podtrzymanie relacji i ma on sens wtedy, kiedy jest chciany i sprawia przyjemność” – czytamy w “WO”.

Podkreśla jednak, że należy zachować czujność. W niektórych przypadkach powodem mniejszej aktywności seksualnej mogą być: brak akceptacji siebie, wycofywanie się z bliskich relacji, zaburzenia odżywiania, samookaleczenia, zamrażanie uczuć i lęki społeczne.

Zobacz także:

Test wiedzy o seksie. Wynik Polaków daje do myślenia
Test wiedzy o seksie. Wynik Polaków daje do myślenia

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZa nami Toruńskie Euro 2024
Następny artykułЦитрус виграв суди більш ніж на 1,5 млрд грн