A A+ A++

W trakcie prac związanych z renowacją zabytkowych zabudowań kościoła św. Klemensa w Wieliczce natrafiono na tajemniczy obiekt. Był ukryty w kuli wieńczącej dzwonnicę. Szybko okazało się, że to wyjątkowa kapsuła czasu. Co znaleziono w małopolskim kościele?

W zabytkowym kościele w Wieliczce dokonano ciekawego odkrycia.
/Happa, CC BY 3.0 /Wikimedia

Kolejny raz w Polsce w związku z prowadzonymi pracami remontowymi doszło do przypadkowego odkrycia. Tym razem chodzi o ciekawe znalezisko, które ukryte było w kuli wieńczącej dzwonnicę małopolskiego zabytkowego kościoła. 

W środku znajdowała się zakorkowana butelka ze starymi dokumentami w różnych językach. Jak się szybko okazało, to prawdziwy wehikuł czasu, który wspomina o wydarzeniach sprzed ok. stu lat.

Jakie tajemnice skrywa kościół w Wieliczce? Odnaleziono stare dokumenty

Kościół św. Klemensa Papieża i Męczennika w Wieliczce to kościół parafialny pod wezwaniem św. Klemensa, papieża, trzeciego następcy po św. Piotrze i pierwszego patrona górników. Zabytkowa budowla była przez wieki przebudowywana i remontowana, zanim zyskała formę znaną dzisiaj mieszkańcom Wieliczki oraz turystom. Nic dziwnego, że kościół, o którym pierwsze wzmianki pojawiały się już w 1229 roku, wciąż skrywa pewne tajemnice

O bogatej historii miejsca świadczy, chociażby fakt, że w skarbcu i bibliotece kościelnej znajduje się m.in. wiele zabytków z XV-XIX wieku, w tym m.in. monstrancja z 1490 roku i grupa rzeźb późnogotyckich. Teraz natomiast, podczas prac renowacyjnych, odkryto kolejną ciekawostkę. To stare dokumenty ukryte w kuli wieńczącej dzwonnicę.

Parafia św. Klemensa w Wieliczce ma swoją kapsułę czasu

Dokumenty zostały ujawnione podczas demontażu krzyża i kuli z dzwonnicy przy kościele św. Klemensa. Znajdowały się w zakorkowanej butelce, która została włożona do wspomnianej kuli. Znalazcy wyciągnęli z butelki zwinięty pergamin, na którym zanotowane zostały relacje z różnych okresów. Jeden tekst jest w języku łacińskim, a drugi w języku polskim.

– Z tekstu napisanego na pergaminie w języku łacińskim wynika m.in., że dzwonnica została pokryta miedzianą blachą w roku 1911. Na odwrocie dokumentu znajduje się drugi tekst napisany w języku polskim 3 października 1938 roku mówiący, że podczas kiedy proboszczem parafii był ks. Józef Śliwa, m.in. odnowiono i przerobiono krzyż, pozłocono kulę i na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrasa ORLEN Wyścig Narodów | Giovanni Lonardi prowadzi w Tour of Türkiye
Następny artykułOd „Akademii Pobożności” do Tolkiena – tradycje wydawnicze Jasnej Góry