A A+ A++

Kardamon to jedna z przypraw, którą znajdziemy w każdym większym supermarkecie. O jego właściwościach leczniczych wiadomo nie od dziś. Jest znany jako pogromca rakowych komórek w jelitach i właśnie dlatego warto wdrożyć go do codziennej diety, lecz nie należy przesadzać z jego ilością z kilku ważnych przyczyn.

Co to jest kardamon? Jak wygląda ta przyprawa?

Anyż, imbir, kurkuma, cynamon – niemal każdy, kto nieco więcej gotuje, ma te przyprawy w swojej kuchni. Świetnie podbijają smak potraw i komponują się z poszczególnymi składnikami, ale ich główną zaletą jest to, że doskonale działają na nasze zdrowie: 

  • wpływają na kondycję naszej skóry
  • wspomagają odporność 
  • pobudzają do pracy układ trawienny

Jak widać, zalet jest sporo, ale wśród wyżej wymienionych przypraw powinna znaleźć się jeszcze jedna – kardamon. 

Roślina ta, doceniona pierwotnie przez Chińczyków w starożytności, rośnie jako bylina i osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Posiada podziemne kłącze, a nad nią znajdują się podłużne liście na długich łodyżkach. Liczne, charakterystyczne kwiaty wyrastają z pojedynczej, płożącej się po ziemi łodygi w formie przypominającej kłos.

To, co najcenniejsze dla człowieka, czyli nasiona kardamonu, znajdują się zamknięte wewnątrz owocni o eliptycznym kształcie i rowkowatej strukturze. Kształtem przypomina torebkę.

W sklepie dostaniemy suszony kardamon w formie całych nasion lub pod postacią proszku, ale Europejczycy o jego leczniczym działaniu przekonali się dopiero w XII wieku.

Zobacz także: Cynamon, kardamon, czy anyż. Przyprawy, które podkręcą smak kawy

Właściwości kardamonu. Twoje jelita będą ci wdzięczne

Okazuje się, że regularnie spożywany kardamon może zdziałać wiele dobrego dla naszego organizmu. W naprawdę niewielkiej ilości kardamony znajdziemy całe bogactwo naturalnych dóbr. Kardamon zawiera: 

  • Witaminę C
  • Tiaminę 
  • Ryboflawinę
  • Niacynę 
  • Witaminę B6
  • Wapń
  • Żelazo 
  • Magnez
  • Fosfor 
  • Sód 
  • Potas 
  • Cynk

Lista witamin i minerałów znajdujących się w kardamonie, jest całkiem pokaźna. Ale na co dokładnie działa ta przyprawa? Najczęściej wykorzystywana jest do wspomagania leczenia przewodu pokarmowego. 

Zawarte w kardamonie olejki eteryczne działają rozkurczająco na żołądek i pobudzają wydzielanie soków trawiennych. Dlatego kardamon świetnie sprawdza się zarówno przy niestrawności, jak i przy przewlekłym nieżycie żołądka, jako leczenie wspomagające. 

Przyprawą tą powinni zainteresować się także wrzodowcy. Osoby cierpiące na występowanie wrzodów w przewodzie pokarmowym latami zmagają się z bolesnymi objawami tej choroby.  Kardamon niszczy szkodliwe dla organizmu bakterie Helicobacter pylori, będące przyczyną powstawania wrzodów.

Nie tylko jelita i żołądek będą ci wdzięczne za wprowadzenie kardamonu. Kiedy dopadnie nas przeziębienie, kardamon także sprawdzi się doskonale w walce z chorobą. Pomoże w załagodzeniu kaszlu i udrożnieniu górnych dróg oddechowych. 

Zobacz też: 5 niesamowitych właściwości kardamonu

Najnowsze badania wykazały również, że kardamon posiada potencjał leczniczy w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworu jelita grubego, prostaty i piersi. Odkrycie to jest wciąż pogłębiane i badane. Naukowcy z Florida A&M University wciąż badają kardamon pod tym kątem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWolontariusze nadają chrześcijańskie oblicze społeczeństwu – przekonuje papież
Następny artykułPowiat Wadowice: Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty