A A+ A++

Grojec to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, zaledwie osiem kilometrów od Oświęcimia. Miejscowość leży na północno-zachodniej krawędzi Wysoczyzny Osieckiej. Warto się do niej wybrać ze względu na bogatą historię. Archeolodzy jakiś czas temu dokonali przełomowych odkryć, które potwierdziły, że jest to najstarsza wieś na terenie Polski.

Zobacz wideo
Ciechanów. Turystyczna perła na Mazowszu?

Najstarsza wieś w Polsce liczy sobie 6,5 tys. lat. Leży niedaleko Oświęcimia

Swego czasu naukowcy i specjaliści z dziedziny badań nad historią uważali, że pierwsze zorganizowane osady ludzkie pojawiły się w rejonie Małopolski ok. 2,5 tys. lat temu. Wnioski te miały popierać znalezione podczas wykopalisk ślady bytności człowieka w postaci ceramicznych naczyń i wyrobów garncarskich. Było to jednak mylne założenie. Kilka lat temu bowiem natrafiono na wyjątkowe znaleziska. W czasie badań archeologicznych prowadzonych w związku z budową magistrali wodociągowej “Krak” – która ostatecznie nie powstała – znaleziono kolejne przedmioty codziennego użytku.

Późniejsze badania prowadzone przez Uniwersytet Wrocławski na Górze Grojeckiej wykazały, że tamtejsza osada była jeszcze starsza, niż początkowo zakładano. Po przekopaniu grodziska odkryto dziewięć jam mieszkalnych, datowanych na 5000 – 4000 p.n.e. Oznacza to, że wioska w Grojcu jest kilka tysięcy lat starsza niż słynna osada w Biskupinie.

To jedne z najstarszych ośrodków życia w kraju. Ludzie ani myślą się stamtąd wyprowadzać

Do czasów współczesnych nie zachowało się wiele pamiątek z tak odległej przeszłości. Nieustannie przeprowadzane wykopaliska pozwalają jednak od czasu do czasu natrafić na dowody, że ludzie osiadali na terenie dzisiejszej Polski wiele, wiele lat temu. Przykładem jednych z najstarszych ośrodków życia są wsie: Grodziszcze (woj. dolnośląskie), Gorzędziej (woj. pomorskie) oraz miasta: Złotoryja (woj. dolnośląskie), Lwówek (woj. wielkopolskie), Opole (woj. opolskie), Racibórz (woj. śląskie), a także Leśnica (woj. opolskie). Miejscowości te wcale nie są wyludnione – po tylu latach ludzie wciąż chętnie je zamieszkują.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy utwór Totylkoczlowiek pt. Adrenalina / Nami / Zajawka (wideo)
Następny artykułBędzie nowy przedmiot w podstawówkach