A A+ A++

Zespół niewydolności żył miednicy wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo, a może dotyczyć kilkadziesiąt proc. kobiet w wieku rozrodczym. Dlatego to wciąż tajemnicza choroba.

– To nieuchronna katastrofa, która co miesiąc się pojawia. Proszę sobie wyobrazić kobietę, która cały czas żyje pod presją. Wie, że ból nadejdzie. Podświadomie go oczekuje, a co gorsza, ból bardzo często nasila się w czasie stosunku lub tuż po nim, czyli coś, co powinno się wiązać z przyjemnością budzi strach – mówi dr Maciej Chwała, chirurg naczyniowy ze Szpitala bonifratrów w Krakowie. Kobiety skarżą się też na bóle i obrzęki nóg oraz wzmożone krwawienia miesięczne.

Te dolegliwości to objawy zespołu niewydolności żył miednicy. Syndrom ten nie zagraża życiu, ale potrafi je totalnie zrujnować. A co gorsza, dolegliwości te przez wielu lekarzy są wciąż lekceważone. – Problemem tych kobiet jest to, że żylaków miednicy nie widać tak jak żylaków na nogach. Ból w okolicy brzucha może świadczyć o problemach układów: pokarmowego, moczowego, kostno-stawowego czy rozrodczego. A że nasila się przed miesiączką, najczęściej jest uznawany za objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego – mówi dr Chwała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa Festiwal Filmu Teatru i Książki. Przed nami finałowa gala
Następny artykułLama Delicja będzie mieszkać w myślęcińskim zoo. Niedawno się urodziła. “Słodsza od Gaspara”