A A+ A++

Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technologicznym Chalmers w Szwecji, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp do kwantowych obliczeń. Do korzystania z maszyny nie będzie potrzebna specjalistyczna wiedza – poinformowało uczelniane Centrum Wallenbera dla Technologii Kwantowej (Wallenberg Centre for Quantum Technology (WACQT).

Na szwedzkim Uniwersytecie Technologicznym Chalmers powstał jeden z nielicznych na świecie kwantowych komputerów, zawierający 25 kwantowych bitów (kubitów). Do 2029 roku ich liczba ma wzrosnąć do 100, ale – jak twierdzą operatorzy urządzenia – nawet przy 25 kubitach można przeprowadzać istotne kwantowe obliczenia. Problem jednak polega na tym, że trudno jest uzyskać dostęp do maszyny, m.in. dlatego, że jej twórcy nieustannie ją rozwijają. „Z tego powodu chcemy zbudować kopię kwantowego komputera i udostępnić go jako platformę testową dla firm oraz innych naukowców – tak, aby uruchamiali na niej swoje algorytmy. Celem jest podniesienie kompetencji Szwecji w zakresie kwantowych technologii i obniżenie progu dostępu do kwantowych komputerów” – wyjaśnia jeden z konstruktorów komputera, prof. Per Delsing. Specjalna platforma pomocowa ma umożliwić korzystanie z urządzenia nawet bez specjalistycznej wiedzy na temat kwantowych obliczeń. „Rzecz w tym, aby użytkownicy nie musieli posiadać takiej wiedzy. Powinno wystarczyć, aby dana firma opisała problem, który chce rozwiązać z pomocą kwantowego komputera. Kwantowy helpdesk od tego momentu im pomoże” – zapewnia. Nowy komputer, któremu towarzyszy kwantowy helpdesk, pozwoli szwedzkim firmom i naukowcom rozwiązywać problemy z wykorzystaniem technologii kwantowej. Zostanie sfinansowany ze środków Fundacji Alice i Knuta Wallenbergów. Na razie przeznaczono na to 102 miliony koron szwedzkich.

Dla szwedzkich organizacji korzystanie z urządzenia ma być znacząco tańsze niż użycie innych, dostępnych dla biznesu kwantowych komputerów.

Zobacz również:

„Inna, istotna różnica polega na tym, że stosujemy politykę całkowitej transparentności odnośnie budowy kwantowych komputerów. Pozwala nam to zoptymalizować algorytmy pod kątem użytego sprzętu, a to zwiększa szanse na sukces w obliczeniach” – wyjaśnia prof. Delsing.

W 2024 roku mają rozpocząć się procedury testowe, a rok później komputer ma zostać oddany do użytku.

Ta wersja komputera ma w ciągu kilku lat także zostać rozbudowana do 40 kubitów.

Źródło: PAP, Chamers University of Technology

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDane teleadresowe podmiotów oraz organizacji pozarządowych realizujących oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie w Powiecie Puławskim
Następny artykułБудні “русского мира”: в РФ зробили героя з окупанта, якого вбили під час алковечірки