A A+ A++

Fińskie przedsiębiorstwo Patria Oyj poinformowało o zakupie przez szwedzką agencję rządową do spraw zamówień obronnych (Försvarets materielverk) ośmiu małych kutrów artyleryjskich Strids­båt 90HSM uzbrojonych w morską wersję moździerza Patria NEMO. Kontrakt podpisano z przedsię­biorstwem stocz­nio­wym Swede Ship Marine, a fińska firma jest jedynym z podwykonawców, który zadba właśnie o uzbrojenie.

– Wspólnie zbudujemy optymalne rozwiązanie dla szwedzkich sił zbrojnych – powiedział Mats Hamrin z Patrii. – To dobry przykład szwedzko-fińskiej współ­pracy w sektorze obronnym.

Kutry będą pozyskiwane w ramach programu Amfibiebataljon 2030 i trafią do batalionów desantowych stacjo­nu­jących w Sztokholmie i w Göteborgu. Ich zadaniem jest obrona wybrzeża i szwedzkich wysp na Morzu Bałtyckim przed desantem oraz odbijanie zajętych wysepek, ale mają też sprawnie poruszać się ujściach rzek, zapewniając tym samym elastyczne reagowanie na zagrożenia z morza.

Kutry wyposażono w stabilizowane, zauto­ma­ty­zo­wane systemy wieżowe oraz czujniki do wykry­wania, śledzenia i napro­wa­dzania uzbro­jenia na cele lądowe i morskie. Zama­wiane mają być też platformy dowo­dzenia i senso­ryczne. Wynika to z przyjętej logiki, aby poszcze­gólne elementy znajdowały się na oddzielnych nośnikach. W skład kon­traktu wejdą też systemy szkoleniowe i części zamienne.

– System NEMO zapewnia żołnierzom prowadzenie ognia moździerzowego z poruszającego się okręty, a systemy artyleryjskie innych producentów nie mają takich cech – mówi Hamrin.

NEMO na szwedzkich kutrach ma dać tamtejszej marynarce zdolność do prowadzenia ognia pośredniego na dystansie 10 kilometrów.
(Patria)

Zapowiedź zakupu pierwszej transzy ośmiu kutrów artyleryjskich z modułami moździerzowymi NEMO kalibru 120 mili­metrów pojawiła się w maju 2023 roku. Ostatecznie dostawę partii szkoleniowej zaplanowano na lata 2026–2027, a bojowych – na lata 2027-2028.

Pierwsze próby modułu moździerzowego Patria Nemo Container (PNC) odbyły się w grudniu 2018 roku. Zestaw osadzono na lekkim kutrze pomocniczym (Lätt trossbåt) szwedzkiej marynarki wojennej. Ważący 1900 kilogramów moździerz wyposażono w automatyczny system celowania. NEMO może wykonywać pełny obrót 360 stopni oraz podnosić i opusz­czać lufę w zakresie od –3 do +85 stopni. System celowniczy sterowany jest elektrycznie, ale zachował możliwość ręcznego wspomagania.

Zapas amunicji zazwyczaj waha się od 50 do 60 nabojów. Dodatkowym uzbro­je­niem jest karabin maszynowy i wyrzutnie grantów dymnych. Czas otwarcia ognia jest krótszy niż 30 sekund, a dzięki szybkiej platformie może natychmiast zmienić pozycję. Maksy­malna szybko­strzel­ność to 10 strzałów na minutę, a stała – 6 strzałów na minutę (używany jest elektryczny lub pół­auto­ma­tyczny system ładowania oraz hydro­pneu­ma­tyczny system tłu­mienia odrzutu). Pierwsze trzy pociski można wystrze­lić w 15 sekund, a donoś­ność prze­kracza 10 kilometrów.

Warto przypomnieć, że lądowa wersja (istnieje również stacjonarna) moździerza NEMO zintegro­wana z kołowym trans­porterem opancerzo­nym Patria 6 × 6 oferowana jest szwedzkim wojskom lądowym. W marcu Sztokholm zdecy­do­wał się pozyskać 321 pojazdów tego typu, które noszą lokalne oznaczenie Pansar­terrängbil 300 (Patgb 300). Do uzbrojenia trafią w trzech wersjach: transportera piechoty, wozu dowodzenia i opan­ce­rzo­nego ambulansu, ale moź­dzie­rza, przy­najm­niej na razie, nie. W Szwecji rolę tę odgrywają bojowe wozy piechoty CV90 wyposażone w dwulufowe moździerze automatyczne Mjölner kalibru 120 mili­metrów, noszące oznaczenie Granat­kas­tar­pansar­band­vagn 90 (Grkpbv90).

Patria

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDom pełen potencjału: Zalety i możliwości domów szkieletowych w kontekście nowoczesnego projektowania
Następny artykułRyszard Kielar – kim jest i co planuje kandydat na Wójta Gminy Lubartów? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]