A A+ A++

Takich zmian w systemie oświaty jakie przyniósł koronawirus nie wymyśliłby żaden edukacyjny rewolucjonista. Nie tylko w systemie nauczania, ale również rekrutowania do szkół. Placówki ponadpodstawowe właśnie przygotowują się do uruchomienia rekrutacji prowadząc zaawansowaną kampanię informacyjną… w internecie.

Oficjalnie rekrutacja ruszy 15 czerwca. Uczniowie nie mają takiego dostępu do szkół i informacji o nich jak dotychczas, kiedy mogli przyjechać, odwiedzić, porozmawiać z innymi uczniami i zobaczyć gdzie i czego będą się uczyć. Dziś ten proces przeniósł się do internetu

– Dotychczas uczniowie szkół podstawowych klas 7 i 8 mogli przyjechać do nas, nie tylko obejrzeć swoją potencjalnie przyszłą szkołę, ale również spotkać się w ramach interesującej lekcji wychowawczej czy obywatelskiej – mówi Beata Pokorska-Galowicz dyrektor Zespołu Szkół Mundurowych i Technicznych w Ostrowie koło Łasku – My również jeździliśmy do podstawówek pokazując naszą nietypową szkołę i prezentując jej sposób edukacji. Dziś musieliśmy zmienić podejście i pomogli nam w tym zarówno uczniowie obecni jak i absolwenci oraz nauczyciele. To było szczególnie ważne, że uruchomiliśmy specyficzne warunki dla wymagających i poszukujących uczniów – dodaje.

Nauczyciele i uczniowie nazywają ją szkołą do zadań specjalnych z podwójną dawką adrenaliny. I patrząc na zajęcia i podejmowaną tematykę trudne oprzeć się takiemu wrażeniu. To nie jest zwykłe liceum. Swoje miejsce znajdą tu przyszli strażacy, policjanci, wojskowi i inni mundurowi. Nauczą się wielu aspektów prawnych, medycznych, formalnych, a także praktycznych jak sztuki walki, zaawansowana pierwsza pomoc, obsługa broni, interesujące ćwiczenia podnoszące sprawność fizyczną. Jednym z ciekawszych elementów edukacji jest bogaty system wycieczek, obozów i spotkań dokształcających.  Nie wszędzie fizyki i chemii można uczyć się w laboratorium kryminalistycznym, a w-f na specjalnym torze strażackim. Nie z każdą szkołą pójdziesz na salę rozpraw i do szpitala. Nie każda szkołą da Ci możliwość udziału w zawodach wysokiej rangi i pracy w zawodzie tuż po ukończeniu liceum. Tu trudno o nudę. Szczególnie, że do placówki zostaje włączona w tym roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego w klasie siatkówki dziewcząt.

– To kolejna nasza perełka, do której rekrutujemy uczennice, które mają siatkarską przeszłość, ale przede wszystkim wiążą swoją przyszłość z siatkówką. Dziewczyny będą częścią utytułowanej Łaskovii Łask  – wyjaśnia B. Pokorska-Galowicz – to wyjątkowa szansa na połączenie pełnej edukacji liceum ogólnokształcącego ze swoją pasją. Tę szansę zwiększa jeszcze właśnie uruchomiony internat.

Rekrutacja z dużą mocą rażenia

Sama rekrutacja nie nastręcza problemów. Ale dotarcie do poszukującego specyficznej oferty ogólnokształcącej połączonej z wyjątkowymi zajęciami dodatkowymi już tak. Ale nie dla uczniów ZSM-T w Ostrowie k/Łasku. Wspólnie z nauczycielami stworzyli kampanię informacyjną połączoną z Wirtualnym Dniem Otwartym. 28 maja o godzinie 14:00 na profilu społecznościowym ZSM-T w Ostrowie nauczyciele i uczniowie będą do dyspozycji rodziców, uczniów i wszystkich zainteresowanych. Poza live’ami i rozmowami online będzie prezentacja filmów zrobionych przez uczniów w tym teledysku „z dużą mocą rażenia”, obejrzymy wnętrze całej placówki  zobaczymy co ciekawego działo się w niej na przestrzeni lat. To uczniowie i nauczyciele tworzący placówkę pokazują jej pracę, edukację w niej i atmosferę, która jest dużą częścią życia szkolnego.

A co w szkole jest najlepszego? Wszyscy zgodnie odpowiadają: adrenalina i aktywność. I przepiękne otoczenie cudownego parku – dodaje dyrektor B. Pokorska Galowicz. Pozostaje tylko zobaczyć.

Szkoła do zadań specjalnych – 4 profile z podwójną dawką adrenaliny

Od 1 września 2020 roku w Zespole Szkół Mundurowo – Technicznych w Ostrowie, czyli w popularnej „Mundurówce”  rusza klasa o profilu pożarniczo – ratowniczym oraz oddział mistrzostwa sportowego w klasie piłka siatkowa.

Oddział pożarniczo – ratowniczy

Adresatami tej klasy są osoby, które pragną zdobyć wiedzę i kompetencje niezbędne do pracy w straży pożarnej .Strażak w Państwowej Straży Pożarnej to jeden z najbardziej prestiżowych zawodów. Kto ma plan, żeby zostać zawodowym strażakiem i pracować na służbie w strukturach PSP, warto, aby rozpoczął tę drogę od naszego liceum. Oddział, który tworzymy we współpracy z PSP w Łasku oprócz przygotowania do matury daje  uczniom możliwość: zaliczenia teorii i części praktyki Szkolenia Podstawowego Strażaków Ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych, ukończenie Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,  przygotowania do egzaminów do rekrutacji do szkół pożarniczych oraz konkursów ogólnopolskich. Wszystkie te umiejętności mają ważne znaczenie podczas rekrutacji do pracy w PSP. Uczniowie liceum o profilu pożarniczo – ratowniczym  pozyskają najaktualniejszą wiedzę z zakresu pożarnictwa, a ponadto mają unikalną możliwość kontaktu, ćwiczeń oraz korzystania z doświadczeń ratowników różnych specjalności. Podczas zajęć przekazywane są również uniwersalne wartości, które powinny przyświecać każdemu młodemu człowiekowi wiążącemu swoją przyszłość z wstąpieniem w szeregi służb ratowniczych takie jak: chęć pomocy innym, szacunek do munduru oraz odpowiednia dyscyplina. Edukacja pożarnicza, dodatkowa godzina wychowania fizycznego,  obowiązkowe obozy szkoleniowe oraz zajęcia ze specjalistami, praktykami z doświadczeniem zawodowym – to gwarancja jakości. Teoretyczna i praktyczna wiedzą idą tutaj w parze, dlatego zanim rozpoczniesz swoją przygodę czeka Cię test sprawności fizycznej i rozmowa kwalifikacyjna.

Praca strażaka to nie tylko sprawność, szybkość i zwinność, ale także umiejętność radzenia sobie w wyjątkowo trudnych sytuacjach i świadomość tego, że spiesząc komuś na ratunek, można stracić swoje życie.

Oddział szkoły mistrzostwa sportowego – piłka siatkowa

Popularny sms powstaje we współpracy z  ŁMLKS Łaskovia. Tę klasę dedykujemy tylko dla uzdolnionych siatkarsko dziewcząt, uczennic klas ósmych, dla których gra w piłkę siatkową nie ma tajemnic i które chciałyby łączyć naukę w liceum  z treningami piłki siatkowej.  Klasa dotowana będzie  przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz sponsorów. Profesjonalne szkolenie sportowe (dodatkowe 16 godzin wychowania fizycznego według autorskiego programu i wsparciu Polskiego Związku Piłki Siatkowej) prowadzone będzie przez szkoleniowców posiadających odpowiednie licencje. Z młodzieżą pracować będą również: trenerzy motoryki, fitness, fizjoterapeuta oraz dietetyk. Dziewczęta sportowe szlify zdobywać będą również podczas obozów sportowych.

Ale szkoła to nie tylko sport. Stawiamy na języki – język angielski i niemiecki –  oraz rozszerzoną geografię lub wiedzę o społeczeństwie. Cały etap szkolenia kończy się egzaminami maturalnymi.

Wychowanie i przygotowanie do dalszego kształcenia to nasze priorytety, Chcemy diagnozować potrzeby uczniów, ich możliwości i pomóc im w rozwoju kariery. Nasze uczennice mają szansę zostać zawodniczkami Łaskovii – II ligowej drużyny walczącej w tym sezonie o awans do I Ligii. Treningi odbywać się będą w szkole –  dysponujemy  pełnowymiarową salą gimnastyczną, boiskiem do piłki plażowej, siłownią- oraz na  hali sportowej MOS „Elektryk”, ul. Warszawska 13. 

O przyjęciu do klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego zdecydują wyniki próby sprawności fizycznej przeprowadzone w oparciu o wytyczne PZPS oraz suma punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacyjnym, której składnikami są: punkty uzyskane w wyniku egzaminu ósmoklasisty, suma punktów pochodzących z przeliczenia ocen na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,  szczególne osiągnięcia w zawodach, wiedzy wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. W rekrutacji będą mogły wziąć udział dziewczęta, które dostarczą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do nauki w klasie sportowej.

Wierzymy, że tylko nauką połączona z pasją zaowocuje sukcesem.

Internat

Wszystkim, którzy chcą realizować  swoje marzenia i obawiają się, że połączenie nauki oraz dodatkowych szkoleń, odbywających się po zajęciach nie będzie możliwe ze względu na odległość, zapewniamy miejsce w internacie.  Bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za wychowanie naszej młodzieży. To daje pewność nie tylko systematycznej nauki pod okiem pedagogów, ale też kształtowania dojrzałych postaw, życia w grupie, w oparciu o najważniejsze życiowe  wartości. To prawdziwa szkoła życia, z dala od mamy i taty, ale niemal jak w domu. Każdy dzień ma swoją ramę, a każdy uczeń – swoje obowiązki. Z jednej strony, daje to poczucie stabilizacji i spokoju, z drugiej – uczy samodyscypliny i dobrej organizacji.

Klasa policyjna

Klasa policyjna jest innowacją pedagogiczną realizowaną na bazie programów autorskich z wiedzy o policji, podstaw ratownictwa przedmedycznego i sztuk walk. Program nauczania realizowany jest przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Łasku. Ukończenie liceum umożliwia kontynuowanie nauki lub podjęcie pracy w policji i innych służbach mundurowych.

Patronat nad klasą sprawują:

  • Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
  • Komenda Powiatowa Policji w Łasku

W klasie policyjno-kryminalistycznej zapewniamy:

  • udział w obozach klas mundurowych i survivalach
  • poznanie specyfiki służby w policji
  • zwiększenie własnej sprawności fizycznej (sporty walki)
  • przygotowanie do testów merytorycznych w policji
  • zajęcia pokazowe i instruktażowe oddziałów prewencji policji
  • udział w zajęciach z wykwalifikowaną kadrą policyjną
  • naukę i doskonalenie umiejętności strzeleckich (m.in. na strzelnicy)
  • zajęcia otwarte w laboratorium kryminalistycznym
  • naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
  • udział w rozprawach sądowych

Klasa wojskowa

Jesteśmy szkołą, która prowadzi „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”

Klasa wojskowa to:

  • 11 lat tradycji
  • realizacja programu Ministerstwa Obrony Narodowej – certyfikat – nasz największy atut
  • profesjonalne przygotowanie do zawodowej służby wojskowej
  • obozy szkoleniowe, poligony, biwaki integracyjne i survivalowe

Opiekę dydaktyczną nad nami sprawuje Biuro do Spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

Współpracujemy z:

  • jednostkami wojskowymi z Łasku, Sieradzu, Leźnicy Wielkiej
  • Akademią Sztuki Wojennej
  • Wojskową Komendą Uzupełnień w Sieradzu
  • Związkiem Strzeleckim „Strzelec”

Absolwent będzie miał prawo do:

  • skróconej służby przygotowawczej (4 tygodnie) zakończonej przysięgą wojskową
  • dodatkowych punktów na wyższe uczelnie wojskowe
  • konsultacji z Wojskową Komendą Uzupełnień
  • dodatkowych szkoleń w jednostce strzeleckiej „Strzelec”
Tweet about this on Twitter

Share on Facebook

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrzesło drewniane
Następny artykułPrzekroczyła prędkość o blisko 70 km/h. Straciła prawo jazdy