A A+ A++

Po zimie wiele osób odczuwa zmęczenie, ospałość i ogólną niemoc. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być niedobory witamin i innych substancji w organizmie. Zimą często nasza dieta jest ograniczona, a mniejsza ilość słońca wpływa niekorzystnie na syntezę niektórych składników odżywczych. Jakie oznaki mogą świadczyć o niedoborach witamin i substancji odżywczych po zimie w organizmie? Oto sześć znaków, których nie powinno się bagatelizować.

Witamina D

Brak ekspozycji na słońce oraz ubogie w witaminę D posiłki mogą prowadzić do niedoborów tego składnika. Oznaki jej niedoboru obejmują zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy ze snem, a nawet stany depresyjne.

Witamina D jest przede wszystkim syntetyzowana w skórze pod wpływem promieniowania UVB ze słońca. Z kolei produkty bogate w ten składnik to m.in. tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), jaja, wątroba, mleko, jogurt oraz produkty wzbogacone witaminą D, takie jak niektóre soki i płatki śniadaniowe.

Witamina C

Witamina C jest kluczowa dla naszego układu odpornościowego. Jej niedobór może objawiać się częstymi infekcjami, wolnym gojeniem się ran, krwawieniem z dziąseł, a także zmęczeniem i osłabieniem.

Witamina C jest obecna w świeżych owocach i warzywach, szczególnie w cytrusach (pomarańcze, mandarynki, cytryny), kiwi, papryce, truskawkach, brukselce oraz jarmużu. Zapobiec jej niedoborom może regularne spożywanie świeżych owoców i warzyw oraz unikanie przetworzonych produktów.

Przeczytaj też: Nie tylko ryby morskie zawierają kwasy omega-3. Pstrąg tęczowy ma ich mnóstwo

Witamina B12

Witamina B12 jest niezbędna dla zdrowia układu nerwowego oraz produkcji czerwonych krwinek. Jej niedobory mogą prowadzić do zmęczenia, zaburzeń nastroju, zaburzeń pamięci, a nawet anemii.

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Wegetarianie i weganie są narażeni na większe ryzyko niedoboru, dlatego mogą potrzebować suplementacji lub spożywania produktów wzbogaconych w tę witaminę.

Brak żelaza może prowadzić do niedokrwistości, co objawia się zmęczeniem, osłabieniem, bladością skóry, a nawet zawrotami głowy i problemami z koncentracją.

Dobrym źródłem żelaza jest mięso (wołowina, drób), ryby, jaja, fasola, soczewica, szpinak, groch, pestki dyni oraz produkty zbożowe wzbogacone w żelazo. Warto pamiętać, że spożywanie witaminy C w połączeniu z żelazem zwiększa jego wchłanialność.

Magnez odgrywa kluczo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoanna Racewicz zachwyca na nowym zdjęciu. Klasa sama w sobie
Następny artykuł20 proc. niższe zarobki u kobiet. Dane nie pozastawiają złudzeń