A A+ A++
Szef NATO: Globalny kryzys żywnościowy to bezpośredni skutek ataku Rosji na Ukrainę
fot. VIOLETA SANTOS MOURA / / FORUM

Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji prasowej kończącej szczyt Sojuszu w Madrycie.

“Ceny żywności osiągają rekordowe poziomy, wiele krajów jest uzależnionych od importu z Ukrainy pszenicy i innej żywności. Na szczycie NATO rozmawialiśmy, jak złagodzić ten kryzys i przewieźć zboże z Ukrainy drogą morską i lądową” – powiedział.

Prezydent Macron: Członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu wzmocni bezpieczeństwo tych krajów

Zdecydowaliśmy się na wzmocnienie militarne na wschodniej flance oraz zwiększenie wsparcia NATO dla Ukrainy wobec zagrożenia ze strony Rosji; członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu wzmocni bezpieczeństwo tych krajów – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w Madrycie po szczycie NATO.

Macron ogłosił na konferencji prasowej, że sojusznicy „jednomyślnie postanowili wzmocnić ekonomiczne, humanitarne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy”.

„Sojusznicy wypełniają swoje obowiązki. Francja bardzo szybko dostarczy sześć dodatkowych dział Caesar oraz pojazdy opancerzone, aby bronić Ukrainę przed brutalną agresją Rosji” – zapewnił prezydent Francji.

Decyzja o dołączeniu Szwecji i Finlandii do Sojuszu „wzmocni ich bezpieczeństwo i wniesie znaczący wkład w naszą zbiorową postawę i nasze europejskie bezpieczeństwo. Dziękuję Turcji za przystąpienie do konsensusu, aby umożliwić respektowanie suwerennego wyboru” – powiedział Macron.

„Rosja nie może wygrać, bo wtedy zagrożone byłoby nasze bezpieczeństwo. To koszt wojny, Ukraińcy o tym wiedzą” – zapewnił prezydent.

Według niego „Rosja ponosi odpowiedzialność za tę wojnę i jej konsekwencje. Posługiwała się kłamstwem, które usprawiedliwia ataki”.

Odnośnie do relacji z Chinami Macron zapewnił, że „NATO nie jest sojuszem przeciwko Chinom”, jednak Sojusz powinien „brać pod uwagę wyzwania systemowe; istnieje chińskie wyzwanie”.

Macron stwierdził również, że reforma energetyczna UE jest konieczna, aby zmniejszyć wpływ ekonomiczny wojny na Ukrainie. Prezydent podkreślił, że UE musi znaleźć alternatywne drogi, aby transportować żywność i zboże z Ukrainy w związku z rosyjską blokadą ukraińskiuch portów, w tym Odessy.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/

Stoltenberg: Chiny i Rosja używają narzędzi ekonomicznych i hybrydowych, by wywierać wpływ w naszym południowym sąsiedztwie

Chiny i Rosja używają narzędzi ekonomicznych i hybrydowych, by wywierać wpływ na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Sahelu – oświadczył w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Madrycie po zakończeniu szczytu Sojuszu.

“Ostatnia sesja szczytu była poświęcona zagrożeniom i wyzwaniom na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i Sahelu. Brak stabilności w tych regionach ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich sojuszników. Nasza nowa koncepcja strategiczna określa terroryzm, jako jedno z głównych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział Stoltenberg.

Dodał, że sojusznicy są zdecydowani, by walczyć z całą “determinacją i solidarnością” z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, udostępniając m.in. informacje wywiadowcze sojusznikom.

“Rosja i Chiny nadal usiłują czerpać korzyści polityczne, gospodarcze i militarne w naszym południowym sąsiedztwie. Zarówno Moskwa, jak i Pekin używają narzędzi gospodarczych i hybrydowych, żeby osiągać swoje cele w regionie” – zwrócił uwagę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premier W. Brytanii: zwiększymy wydatki na obronę do 2,5 proc. PKB

Do końca tej dekady Wielka Brytania podniesie poziom wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB – poinformował w czwartek premier tego kraju Boris Johnson na zakończenie szczytu NATO w Madrycie.

Johnson dodał, że minimalny poziom wydatków na obronę, jaki NATO ustaliło na poziomie 2 proc. PKB, musi wzrosnąć, biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie i globalne zagrożenia, przed którymi stoi Sojusz. Brytyjskie wydatki na obronę mają w tym roku wynieść 2,3 proc.

Na konferencji prasowej Johnson określił szczyt jako “bardzo udany”, “historyczny” i powiedział, że praktycznie każdy zgodził się dać więcej, aby pomóc Ukrainie w walce przeciwko Rosji.

Ukraina nie może zostać zmuszona do zawarcia złego pokoju z Rosją; to do Ukraińców należy decyzja, czy i kiedy negocjować i zawrzeć porozumienie – podkreślił w czwartek Boris Johnson.

Dodał, że jeśli Ukraina miałaby ustąpić żądaniom Rosji, to konsekwencje na całym świecie byłyby “przerażające”. Zapytany na konferencji prasowej, jaki jest cel Wielkiej Brytanii w konflikcie na Ukrainie, Johnson odparł, że decyzja należy do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i narodu ukraińskiego.

“Naszym zadaniem jest po prostu egzekwowanie zasady, wstawianie się za prawem Ukraińców do tego, by się bronili. To właśnie robimy. Chcemy dać im środki do wyrzucenia Rosjan z ich terytorium i postawić Zełenskiego w najlepszej możliwej pozycji, jeśli zdecyduje, że jednak chce rozmawiać z Rosją o porozumieniu” – wyjaśnił brytyjski premier, zauważając, że Rosja na razie nie oferuje żadnego porozumienia. 

Stoltenberg: Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny

Najlepszym sposobem zakończenia kryzysu żywnościowego jest zakończenie wojny; ten kryzys nie jest spowodowany sankcjami NATO, ale wojną Putina – oświadczył Jens Stoltenberg.

Jak dodał, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę dla przyspieszenia zawarcia “pewnych porozumień”. “Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, żeby wydostać zboża z ukrainny. Inni alianci są zaangażowani w pewne dyplomatyczne wysiłki, by zawrzeć pewne porozumienia, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i żywnością” – powiedział.

Dodał, że kraje podejmują też wysiłki, aby zwiększyć możliwości transportu zbóż drogą lądową. “Bardzo trudno zrekompensować to, co można transportować droga morską” – zaznaczył.

Scholz: Rosja zagraża porządkowi międzynarodowemu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył, że Rosja stanowi zagrożenie dla Europy i NATO. “Poprzez swoją agresywną politykę Rosja po raz kolejny stanowi zagrożenie dla Europy i Sojuszu” – powiedział w czwartek na zakończenie szczytu NATO w Madrycie, odnosząc się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

“To zagraża porządkowi międzynarodowemu” – oznajmił Scholz, cytowany przez agencję dpa.

NATO wyciąga właściwe wnioski ze zmienionej sytuacji na świecie. “NATO wzmacnia więc swój potencjał obronny, szczególnie mając na uwadze bezpieczeństwo swoich członków wzdłuż swojej wschodniej flanki” – podkreślił Scholz.

Według kanclerza, Niemcy będą w przyszłości utrzymywać dywizję pancerną liczącą 15 tys. żołnierzy, regionalne dowództwo marynarki wojennej, 60 samolotów i 20 jednostek morskich – informuje portal dziennika “Welt”.

Kanclerz Scholz zapowiedział w swoim przemówieniu, że Niemcy rozpoczną ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO jeszcze w tym tygodniu. Oczekuje, że wraz z przystąpieniem nie będzie nowych napięć Sojuszu z Rosją. Prezydent Władimir Putin “bez wrażenia przyjął do wiadomości” nadchodzące rozszerzenie – powiedział Scholz.

Dodał jednak, że nazywanie przez Putina NATO “imperialistycznym” jest “śmieszne”. NATO jest sojuszem czysto obronnym. Zamiast tego to sama Rosja zachowuje się imperialistycznie.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Stoltenberg: Sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski

Sojusz Północnoatlantycki ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Madrycie, odpowiadając na pytanie o wsparcie wojskowe dla ukraińskiej armii.

“Sojusz ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski” – oznajmił Stoltenberg.

Dopytywany o groźby Rosji w związku z zaproszeniem Szwecji i Finlandii do przystąpienia do NATO, odparł: “Finlandia i Szwecja zostaną członkami NATO; jesteśmy gotowi bronić wszystkich sojuszników, jesteśmy gotowi na każdą ewentualność”.

Biden: Mówiłem Putinowi, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy

Szczyt NATO w Madrycie był historyczny i potwierdził to, co mówiłem prezydentowi Władimirowi Putinowi przed agresją, że jeśli zaatakuje Ukrainę, NATO się wzmocni i bardziej zjednoczy – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden podczas konferencji na koniec szczytu Sojuszu. Jak dodał, Rosja chciała “finlandyzacji NATO, a dostała NATO-izację Finlandii”.

“Mówiłem Putinowi, że jeśli napadnie na Ukrainę, NATO nie tylko się wzmocni, ale stanie się bardziej zjednoczone. I zobaczymy, że demokracje świata powstaną i sprzeciwią się agresji, broniąc porządku opartego na zasadach. Dokładnie to widzimy dziś” – oświadczył Biden.

Dodał, że o historycznej wadze szczytu świadczy zaproszenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu, państw o “długiej historii neutralności”.

“Putin chciał finlandyzacji NATO, a otrzymał NATO-izację Finlandii” – oznajmił prezydent USA. 

PAP

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJechał cysterną pod prąd drogą ekspresową. Było o krok od tragedii
Następny artykułHood: Outlaws and Legends i dwie inne gry dziś za darmo w Epic Games Store