A A+ A++

Obiektywne przyczyny zwolnienia znaczą coś zupełnie innego wobec pracownika niepełnosprawnego. Warunkiem stosowania wobec niego obiektywnej przyczyny zwolnienia jest uprzednie zapewnienie mu pomocy w wyrównaniu szans.

Wśród zakazanych kryteriów dyskryminacyjnych, stosownie do Dyrektywy 2000/78, jest niepełnosprawność. Dyrektywa zakazuje dyskryminacji z uwagi na niepełnosprawność, ale nie definiuje pojęcia niepełnosprawności.

Taka sytuacja w oczywisty sposób stwarza sferę nieciągłości, którą zwykle wypełniają szczegółowe i bardzo szczegółowe przepisy krajowe. Niemniej takiego odesłania wprost do przepisów krajowych w celach definicyjnych w dyrektywie także nie ma. To oznacza, że na tle pojęcia niepełnosprawności muszą powstawać kwestie sporne i tym samym – pytania prejudycjalne sądów krajowych adresowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Możemy tu mówić o swoistej luce prawnej przepisów europejskich, którą to lukę siłą rzeczy wypełnia orzecznictwo.

Na miarę możliwości

Osobie niepełnosprawnej nie można powierzać takiej samej pracy, jaką powierza się osobie w pełni sprawnej. To właśnie takie „równe potraktowanie” osoby niepełnospraw…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVFM Real Estate rusza z dużym projektem w Sochaczewie
Następny artykułParking zamiast ulicy. Tak teraz wygląda ul. Sienkiewicza w Łodzi [zdjęcia]