Kobiety zaszczepione w dzieciństwie przeciwko wirusowi HPV nie zachorowały na raka szyjki macicy – tak wynika z ustaleń opublikowanych w „Journal of the National Cancer Institute”. Najnowsze badania potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki chroniącej przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który u kobiet zwiększa ryzyko raka szyjki macicy, jednego z najgroźniejszych nowotworów.
Na skuteczność wczesnych szczepień w kontekście przeciwdziałania wirusowi HPV wskazywały już pierwsze czteroletnie obserwacje przeprowadzone w ramach badań klinicznych, którymi objęto 2,4 tys. kobiet w wieku 16-23 lat. Wyniki badań opublikowano jeszcze w 2002 roku na łamach “News England Journal of Medicine”.
Wynikało z nich, że żadna z zaszczepionych pacjentek nie zachorowała na raka szyjki macicy. W grupie kontrolnej, czyli tych kobiet, które nie otrzymały szczepionki nawet w tak krótkim okresie obserwacji, odnotowano zachorowania na ten nowotwór.
Najnowsze badania są jeszcze bardziej przekonujące. Tym razem nie prowadzono ich w ramach badań klinicznych. Analizie poddano skuteczność w Irlandii szczepień przeciwko HPV wśród dziewcząt urodzonych w latach 1988-1996, które były wtedy w wieku 12-13 lat. Wyniki są podobne: kobiety zaszczepione przed 14. rokiem życia nie zachorowały na raka szyjki macicy.
“To nadzwyczaj ważne badanie, przekonuje o wysokiej skuteczności tych szczepień” – zaznacza prof. Kathleen Schmeler, ginekolog onkolog z Anderson Cancer Center na University of Texas. Jej zdaniem potwierdza ono jak ważne jest, żeby szczepienia te stosować w jak najszerszym zakresie.
Dla skuteczności szczepień przeciwko HPV bardzo ważny jest wiek podawania preparatu, na co wskazują najnowsze badania w Irlandii. “Dziewczynki, które nie zachorowały na raka szyjki macicy, otrzymały szczepionkę jeszcze przed rozpoczęciem współżycia” – zwraca uwagę prof. Schmeler. Nie należy zatem zwlekać z podaniem tego preparatu – dodaje specjalistka.
Szczepienie przeciwko HPV zalecane jest dziewczynkom przed rozpoczęciem współżycia, szczególnie przed ukończeniem 14 lat (w wielu krajach najczęściej podawane jest w wieku 12-13 lat). Ale stosowane jest także u chłopców w tym samym wieku, gdyż wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową.
Z badań w Finlandii pod kierunkiem prof. Ville Pimenoffa z uniwersytetu w Oslo wynika, że program takich szczepień daje najlepsze efekty, gdy jest prowadzony jednocześnie wśród dziewcząt, jak i chłopców. W listopadzie 2023 r. informowało o tym pismo “Cell Host & Microbe”.
W Polsce bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV wprowadzono w czerwcu 2023 r. wśród dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Program tych szczepień daje możliwość wyboru pomiędzy preparatami o różnym zakresie ochrony (między 2-walentną, a 9-walentną). Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS