A A+ A++

Gruntowna przebudowa stadionu Radomiaka Radom przy ulicy Struga 63 trwa już od dłuższego czasu i wciąż nie znamy pewnej i ostatecznej daty jej zakończenia. Piłkarze Radomiaka Radom w rundzie jesiennej tego sezonu Ekstraklasy grają więc na stadionie MOSiR im. Józefa Piłsudskiego. Dzieje stadionu przy ul. Struga sięgają dwudziestolecia międzywojennego, a ciekawe historie dotyczą także patronów stadionu – Braci Czachorów.

W czasie, gdy Pogoń Szczecin chwali się otwarciem swojego nowego stadionu, kibice Radomiak Radom wciąż nie wiedzą, kiedy zostanie zakończona przebudowa ich obiektu przy ul. Struga. Radomiak w Ekstraklasie wciąż gra na miejskim stadionie przy ul. Narutowicza (dawnym stadionie Broni Radom), który może pomieścić 4466 osób.

Stadion im. Braci Czachorów przy ul. Struga docelowo ma mieć 15 tysięcy miejsc, a po pierwszym etapie ciągnącej się przebudowy – ok. 8,8 tys. Kiedy ten pierwszy etap się zakończy i czy zgodnie z planem do końca 2022 roku? Wykonawca chciał przedłużenia terminu, na co miasto (gmina) nie wyraziło zgody. Wideo z postępu prac z lata 2022 r.  przedstawia się następująco:

Mateusz Osmola, w tekście na serwisie stadiony.net z 1 września, cytuje Rafała Górskiego, dyrektora ds. inwestycji w MOSiR. Poinformował on, że “trwają roboty żelbetowe przy narożnikach i montowana jest konstrukcja stalowa dachu na trybunie południowej. Prowadzony jest wykop pod płytę boiska, a także wykańczane są pomieszczenia pod trybuną, gdzie znajdą się toalety”.

Sylwestar Szymczak z serwisu echodnia.eu w swojej relacji z budowy stadionu z końca sierpnia 2022 r. twierdzi: “Jest nadzieja, uda się tu rozegrać jakiś mecz późną wiosną 2023”.

Z kolei Szymon Janczyk z Weszło podaje, że nową datą oddania stadionu Radomiaka ma być koniec marca 2023.

30 września, podczas dnia otwartego dla mediów na stadionie przy ul. Struga w Radomiu, zaprezentowano m.in. nowy wygląd szatni Radomiaka.

 

Historia stadionu Radomiaka Radom imienia Braci Czachorów

W 1925 roku, przy ulicy Struga 63, w Radomiu, z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół powstał obiekt sportowy o pojemności 10 000 miejsc, gdzie swoje mecze rozgrywał tamtejszy Radomiak. Po drugiej wojnie światowej założono Społeczny Komitet Budowy Stadionu Radomiaka, który funkcjonował od 1948 roku. Przewodniczącym był Aleksander Czachor, który samodzielnie wykonał projekt trybun, bieżni, skoczni, kortów tenisowych oraz boiska treningowego.

Pod koniec lat 70. XX wieku nad trybuną, która znajdowała się od strony Osiedla XV-lecia została umieszczona budka dla spikera. Kibice Zielonych nadali temu miejscu nazwę, która według nich była adekwatna do jej stylu architektonicznego – gołębnik. Równocześnie trybuna znajdująca się pod nim, stała się miejscem, z którego w trakcie meczu prowadzony był doping przez najzagorzalszych fanów.

9 października 2010 roku stadion Radomiaka Radom oficjalnie otrzymał patronat Braci Czachorów, którzy są zasłużonymi piłkarzami i działaczami w klubie Zielonych. Rodzeństwo Czachorów składa się z czterech braci:

  • Aleksander Czachor – występował w Radomiaku w latach 1945 – 1952, były prezes klubu,
  • Jerzy Czachor – organizator SKS Radom, zginął, uciekając z nazistowskiego obozu 14 stycznia 1945 roku,
  • Marian Czachor – jedyny w historii RKS-u reprezentant Polski,
  • Ryszard Czachor – jeden z organizatorów meczu Radomiaka z Polonią Okęcie Warszawa w czasie okupacji hitlerowskiej, co spowodowało aresztowanie przez gestapo. Po wyjściu z aresztu pozostawał w ukryciu, bo nie zamierzał przekazać okupantowi listy piłkarzy i ich przynależności organizacyjnej.

W maju 2016 roku przy ulicy Struga 63 rozpoczęły się prace, które miały na celu kompletne przebudowanie stadionu Radom … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSTOP upadkom w gospodarstwach rolnych – konkurs rozstrzygnięty
Następny artykułMichał Dworczyk złożył rezygnację. Nie jest już szefem KPRM