A A+ A++

Mszana Dolna/Limanowa. Tzw. inicjatywy samorządowe, czyli współfinansowanie przez gminy zadań przy drogach powiatowych, radny gminy Mszana Dolna Rafał Kubowicz określa mianem „szantażu”; starosta przypomina, że wypracowane już kilka lat temu zasady honorują inne samorządy.

Podczas ostaniej sesji Rady Gminy Mszana Dolna odbyła się dyskusja na temat przebudowy powiatowej nr 1627K w miejscowości Olszówka. Na opracowanie dokumentacji dla tego przedsięwzięcia samorząd zabezpieczył kwotę 150 tys. zł. Zadanie ma być projektowane etapami m.in. z uwagi na konieczność stabilizowania osuwisk. 

Z pomysłem budowy chodnika przy wspomnianej drodze w ramach tzw. inicjatyw samorządowych wystąpiły do Zarządu Powiatu Limanowskiego władze gminy. Po podpisaniu porozumienia urząd przygotowuje się do przetargu na projekt. 

Na finansowanie przez gminę przedsięwzięcia przy drodze powiatowej zwrócił w trakcie obrad uwagę radny Rafał Kubowicz. – Czy powiat się dokłada do drogi gminnej, gdy ją robimy? Myślę że zrzucanie wszystkiego na gminę, mówienie „zróbcie projekt to coś tam zrobimy” także nie jest fair – ocenił. 

– Taką zasadę działania przyjął Zarząd Powiatu i gminy się mogą do niej odnosić. Na terenie powiatu jest 12 gmin, każda zabiega o to, żeby jakieś inwestycje były realizowane – odpowiedział przewodniczący Jan Chorągwicki.

– To jest szantaż – uznał Rafał Kubowicz. W odpowiedzi na jego uwagę, Jan Chorągwicki zaznaczył, że podobnie realizowane są przedsięwzięcia przy innych typach dróg – wojewódzkich i krajowych. – Dokładaliśmy do tych inwestycji, to nie jest żadna nowość – przypomniał. 

Głos zabrała także wicewójt Katarzyna Szybiak. – Nie mamy specjalnie pola do dyskusji. Pozostaje nam się temu podporządkować i zgodzić na takie zasady, bo inne gminy także są zainteresowane – tłumaczyła radnym. 

Powiat chce na to zadanie pozyskać środki z Funduszu Dróg Samorządowych. – Mamy wypracowane zasady, które są honorowane przez samorządy, w kwestii partycypowania w budowie chodników przy drogach powiatowych. Chodzi przecież o poprawę bezpieczeństwa. Zwracamy się w tej sprawie do samorządów gmin, bo to one mają najlepszą wiedzę na których odcinkach należy zbudować chodnik. Finasujemy połowę projektu, dokładamy także połowę kosztów przy budowie zatok autobusowych, aby odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców – mówi w rozmowie z nami starosta Mieczysław Uryga. – Dziwi mnie to, ale nie będę komentował tej wypowiedzi. Proszę natomiast spojrzeć, ile inwestycji zostało wykonanych w ostatnim czasie na terenie gminy Mszana Dolna. Większość wójtów zgadza się z tymi zasadami, sami zgłaszają inwestycje, których potrzebę zrealizowania zauważają – dodaje. 

Przypomnijmy, że w tej kadencji przeciw inicjatywom samorządowym „zbuntował” się samorząd gminy Jodłownik. Punktem sporu była niezrealizowana inwestycja w Krasnem-Lasocicach, o którą gmina zwróciła się do powiatu na początku 2019 roku. – Jak nie mają zamiaru brać się za robotę, to my przejmiemy chodniki. Zostaje tylko pytanie, po co powiat potrzebny? – mówił na jednej z sesji wójt Paweł Stawarz. Szerzej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

(Na zdjęciu droga 1616K Mszana Górna – Podłopień w miejscowości Łostówka, wyremontowana w 2019 roku na odcinku o długości 2,5 km. Całkowity koszt zadania wyniósł 7 mln 274 tys. zł. Inwestycję współfinansowano ze środków FDS w kwocie 3 mln 562 tys. zł; powiat limanowski zaangażował środki własne w kwocie  2 mln 749 tys. zł., natomiast gmina Mszana Dolna przeznaczyła ze swego budżetu 928 tys. 311 zł)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW przetargu taniej niż zakładano. Po 1 stycznia w mieście nie będzie podwyżki stawek za śmieci
Następny artykułJesienią będzie zlot obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej – w realu i wirtualu