A A+ A++

Utworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka Skleroterapii Torbieli Endometrialnych – planują lubelscy ginekolodzy. Ta niespecjalnie skomplikowana, ale nowa w Polsce metoda leczenia torbieli endometrialnych to duża szansa dla młodych kobiet, które z powodu endometriozy mają problem z zajściem w ciążę. Pierwsze zabiegi refundowane przez NFZ już się odbywają.

Epidemia endometriozy

– To jest choroba, w której błona śluzowa, która normalnie znajduje się w środku w macicy, występuje poza macicą, w różnych lokalizacjach. Epidemia endometriozy jest, tak jak i epidemia niepłodności. To są jednostki związane ze sobą – mówi prof. Grzegorz Polak z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1 w Lublinie.

Według statystyk aż od 10 do 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. – Ale wydaje się, że są to dane niedoszacowane, endometrioza jest przyczyną niepłodności i dolegliwości bólowych. Od 25 do 50 proc. niepłodnych kobiet ma endometriozę. To bardzo dużo – dodaje prof. Polak.

Dlaczego endometrioza to coraz powszechniejszy problem? – Niestety często wiąże się to z tym, że coraz mniej jest ciąż. Jednak w pewien sposób te ciąże zapobiegają endometriozie, a ponieważ mamy również epidemię niepłodności, więc to jest trochę takie błędne koło – tłumaczy Grzegorz Polak.

Endometrioza przybiera różne postaci. Więcej na ten temat w naszym artykule:

Endometrioza – tajemnicza i bolesna choroba

Leczenie torbieli endometrialnych jajnika

Lekarze z Lublina chcą się zająć jedną z form endometriozy – torbielą endometrialną. Przypadłość ta przez lekarzy jest nazywana także torbielą czekoladową z powodu intensywnego koloru zhemolizowanej krwi. Jak mówią medycy, choroba niszczy jajniki.

– Te torbiele występują nawet u 44 proc. kobiet, które już mają endometriozę. Tak samo jak choroba powodują ból i niepłodność, więc celem naszego postępowania jest zachowanie płodności u tych kobiet, oraz poprawa jakości życia, czyli zniesienie dolegliwości bólowych – mówi prof. Polak.

Jedną z dotychczas używanych form leczenia endometriozy jest farmakoterapia, czyli leczenie hormonalne. – Niestety podczas tego leczenia nie można zajść w ciążę, to jest leczenie oparte głównie na antykoncepcji – mówi Polak. Drugi sposób terapii to operacje.

– Problem polega na tym, że jest to metoda inwazyjna, która często powoduje spadek rezerwy jajnikowej, a przez to utrudnia jeszcze później zajście w ciążę. Dlatego chcieliśmy się wpisać w trendy światowe, czyli właśnie skleroterapię, metodę mało inwazyjną – wyjaśnia prof. Polak.

Zabieg skleroterapii 

Skleroterapia polega na usunięciu płynu z torbieli oraz wstrzyknięcia do środka substancji, która spowoduje jej zwłóknienie. To nie jest metoda nowa na świecie, ale lubelscy lekarze – jak mówią – będą pierwsi w Polsce, którzy będą ją wykonywać. Zabieg odbywa się w trybie pobytu jednodniowego.

– Pacjentka przychodzi na czczo do szpitala, dostaje profilaktykę antybiotykową, krótkie znieczulenie dożylne. Robimy USG, podczas badania wizualizujemy tę torbiel. Pod kontrolą USG mamy prowadnicę, igłę, strzykawkę. Nakłuwamy tą torbiel przez sklepienie pochwy i powoli odsysamy ten płyn – mówi Grzegorz Polak.

Odessany płyn jest wysyłany do badania histopatologicznego, po to żeby wykluczyć proces nowotworowy. 

– Torbiel przepłukujemy roztworem soli fizjologicznej, a następnie na 10 minut wpuszczamy tam 96-procentowy etanol. Następnie jest on odessany, ale bardzo ważna uwaga dla pacjentki, że nie może ona prowadzić żadnych pojazdów w tym dniu. Niestety małe ilości alkoholu mogą przenikać do krwi i może być przykra niespodzianka później z tego powodu – dodaje Grzegorz Polak.

Pacjentka wychodzi do domu tego samego dnia i jeżeli nie ma żadnych dolegliwości, to następnego dnia może iść normalnie do pracy.

Dla kogo skleroterapia?

Nie ma ograniczeń wiekowych, z metody mogą skorzystać w każdym wieku. – Największą korzyść przyniesie to pacjentkom młodym, które chcą w przyszłości zajść w ciążę – dodaje prof. Polak. – Poza tym oczywiście dla pacjentek, które mają dolegliwości bólowe powodowane przez tą torbiel.

Jak dodaje, istotna jest możliwość uniknięcia operacji, która nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem dla pacjentki.

– W stanie po licznych operacjach, kiedy możemy spodziewać się licznych zrostów w jamie brzusznej, kolejna operacja może powodować, że naruszymy ciągłości jelit, pęcherza itd. To też jest dosyć istotne, żeby uniknąć kolejnej niepotrzebnej operacji, która może być zagrożeniem dla kobiety – tłumaczy prof. Polak.

Zabieg jest refundowany przez NFZ. Dotychczas skorzystały z niego trzy kobiety. Kolejne mogą się zapisywać i nie ma znaczenia czy mieszkają w Lublinie, czy w innych częściach Polski. Wystarczy skontaktować się z Kliniką Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK 1 w Lublinie.

– Najpierw zapraszamy pacjentki do kwalifikacji w naszej poradni przyklinicznej. Musimy sprawdzić czy te torbiele są punkcyjne, musimy też wykluczyć prawdopodobieństwo procesu złośliwego. Później zapraszamy na oddział – mówi prof. Grzegorz Polak.

Celem lubelskich ginekologów jest stworzenie pierwszego w Polsce Ośrodka Skleroterapii Torbieli Endometrialnych. – Dzięki czemu będziemy mogli również wpływać na modyfikację tych metod, bo to jest pewien konsensus. Tych ośrodków na świecie nie ma jeszcze dużo, dlatego będziemy mogli to modyfikować i nasze doświadczenia również wprowadzać – dodaje prof. Grzegorz Polak.

Zespół lekarzy SPSK 1 w Lublinie realizujących projekt: dr Monika Abramiuk, prof. Grzegorz Polak, dr Izabela Dymanowska-Dyjak

Autor: Paweł Buczkowski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRoczny chłopiec odzyskał wzrok. Brawa dla lekarzy!
Następny artykułAMD Radeon RX 7900 XT oraz Radeon RX 7900 XTX – Chińscy partnerzy firmy wciąż nie ogłosili planów wydawniczych dla kart