A A+ A++

Roczny Antoś trafił pod opiekę lekarzy, którym udało się przywrócić mu wzrok. Dziecko było obuocznie niewidome. W ostatnich dniach przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Antoś z Pleszewa już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu – mówi dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, który operował chłopca.

Antoś nie widział od urodzenia.

– Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – ze łzami w oczach mówi Edyta Stasiak, mama Antosia. – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący to zabiegi wyjątkowo rzadkie.

– Rocznie dzieci z taką wadą powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje w kraju – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski. – Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

– Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego – mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego. – Dzięki wsparciu Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów. A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci.

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest placówką samorządu województwa śląskiego. Działa w nim kierowany przez prorektora ds. rozwoju i transferu technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Edwarda Wylęgałę oddział kliniczny okulistyki. To największy w Polsce ośrodek transplantacji rogówki, wykonujący kilkaset zabiegów rocznie. To na tym oddziale przeprowadzono w 2000 r. pierwszy w Polsce zabieg transplantacji komórek rozrodczych nabłonka rogówki od spokrewnionego dawcy.

CZYTAJ  Po zderzeniu z auta wypadła skrzynka z butelkami

W 2010 r. zespół okulistów pod przewodnictwem prof. Edwarda Wylęgały jako pierwszy w Europie wszczepił pięciu pacjentom protezy rogówki wykonane z tytanu i pleksiglasu. W oddziale wykonano też pierwsze w kraju zabiegi: przeszczepienia rąbkowych komórek macierzystych, wszczepienia sztucznej rogówki (keratoprotezy), a także przeszczepy warstwowe rogówki – przedni, a następnie tylny. Przy oddziale funkcjonuje nowocześnie wyposażony Bank Tkanek Oka, co znacząco usprawnia przeprowadzane procedury transplantacyjne”


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoważny wypadek na DK12. Grupa młodych osób w szpitalu
Następny artykułSzansa dla kobiet, które mają problem z zajściem w ciążę z powodu endometriozy