A A+ A++

Synoptycy ostrzegają przed upałami w ciągu nadchodzących dwóch dni. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 21°C.

Ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 111

Biura IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku

Zjawisko/stopień zagrożenia Upał / 2

Obszar powiat zambrowski

Ważność (cz. urz.)  od godz. 11:00 dnia 27.06.2024 do godz. 20:00 dnia 28.06.2024

Przebieg Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 21°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%

Uwagi  Brak

Godzina i data wydania godz. 11:58 dnia 26.06.2024

W związku z upałami przypominamy zasady jakie należy przestrzegać w upalne dni przy temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsiusza.

Zasada nr 1 – pij dużo wody.

Ta zasada jest ważna nie tylko w czasie upałów, gdyż odwodnienie organizmu zawsze prowadzi do jego osłabienia. Codziennie powinno wypijać się co najmniej 1,5 wody dziennie. W czasie wysokiej temperatury należy wypijać jej jeszcze więcej. Najlepiej wypić 3 litry dziennie i unikać napojów gazowanych i alkoholu.

Zasada nr 2 – osłaniaj ciało przed nadmiarem promieni słonecznych – szczególnie głowę.

Chroń głowę przed nadmiarem słońca. Długie przebywanie na dworze bez osłony może prowadzić do udaru słonecznego, a wiec wymiotów i bólu głowy. Warto więc nałożyć czapkę, kapelusz lub chustę… a poza nakryciem głowy warto nosić lekkie i przewiewne stroje.

Zasada nr 3 – unikaj wychodzenia na dwór między 11.00 i 15.00

W czasie tych godzin słońce najmocniej grzeje a więc stanowi największe zagrożenie. W tym czasie lepiej pozostać w domu.

Zasada nr 4 – stosuj kremy z filtrem.

Jeśli masz zamiar przebywać dłużej na słońcu koniecznie zastosuj kremy ochronne. W innym przypadku ryzykujesz poparzenie słoneczne.

Zasada nr 5 – uważaj na klimatyzację. 

Używając klimatyzacji nie wykorzystuj jest maksymalnie. Im mniejsza jest różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną, tym mniejsze jest ryzyko przeziębienia się. Producenci nie zalecają używania klimatyzacji w ustawieniu maksymalnym. Lepiej jest ustawić na słabsze chłodzenie – daje to takie same efekty i jest oszczędniejsze pod względem zużycia paliwa.

Zasada nr 6 – jedz lekkie dania.

W czasie wysokiej temperatury apetyt jest mniejszy, warto więc wybierać dania lekkostrawne.

Zasada nr 7 – bierz prysznic nawet kilka razy dziennie.

W czasie upałów pocenie się jest nieuniknione. Warto więc przy każdej okazji wziąć dodatkowy prysznic. Pozwoli to uzyskanie dodatkowej energii w ciągu męczących gorących dni.

Warto też pamiętać o zaciemnianiu mieszkania w czasie upałów, żeby nie nagrzewało się zbyt mocno. Jeśli jednak tak już się stanie dobrze jest je solidnie przewietrzyć w nocy, kiedy jest najchłodniejszy okres w ciągu doby.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie zawsze rencista powinien składać wniosek o emeryturę 
Następny artykułOFE aktywne w nadzorze nad spółkami portfelowymi