A A+ A++

O potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym, a także o dobru wspólnym mówili w Bielsko-Białej uczestnicy spotkania synodalnego w ramach duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców. Wśród uczestników debaty byli m.in. prezydenci i burmistrzowie miast, naczelnicy gmin, starostowie oraz radni rad gminnych, miejskich i powiatowych.

Spotkanie poprowadził ks. Marek Studenski, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej, który przybliżył specyfikę zagadnień synodalnych. O drodze synodalnej, która, według założeń całego przedsięwzięcia, nie zakończy się wraz z trwającym obecnie synodem, opowiedziała jedna z osób odpowiedzialnych za synodalną syntezę diecezjalną.

Uczestnicy dyskusji mówili m.in. o potrzebie budowania autorytetów – na miarę św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem większości, to właśnie takie osoby są w stanie pozytywnie zainspirować i pociągnąć ku dobremu konkretne środowiska danej społeczności.

Pojawiła się propozycja organizacji spotkań księży proboszczów danej parafii z organami władz samorządowych. „Dobra współpraca organów gminy z proboszczem to wspólne dostrzeżenie problemów mieszkańców czy konkretnej rodziny, domu” – wskazano i zaakcentowano potrzebę współpracy Kościoła i państwa. Uczestnicy synodalnej debaty dostrzegli konieczność integracji i szukania wspólnego mianownika w życiu społecznym, określania kształtu dobra wspólnego.

„Dyskusja nie powinna się skończyć w momencie, kiedy skończy się synod, powinna trwać dalej” – przypomniano, odwołując się do założeń procesu synodalnego prowadzonego i inspirowanego przez Ducha Świętego.

Odwołano się do innych postulatów, jak chrześcijański obowiązek ewangelizacji w danym środowisku, powrót do źródeł, do Pisma Świętego i Ewangelii. Wspomniano także potrzebę „ocieplenia” stosunków kapłan – wierni. „Chodzi o to, aby ksiądz miał czas na zatrzymanie się dla konkretnego człowieka, wsłuchanie się w problemy środowiska. Wskazywano na potrzebę „kapłanów z charyzmą”

Spotkanie synodalne rozpoczęło się i zakończyło wspólną modlitwą.

Duszpasterstwo parlamentarzystów i samorządowców diecezji bielsko-żywieckiej proponuje rodzaj formacji oraz wspiera duchowo pełniących istotne funkcje społeczne. Jednym z najważniejszych zadań tej grupy jest integracja osób zaangażowanych w moderowanie życia społecznego z Kościołem lokalnym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrażnicy miejscy mają nową szefową. Magdalena Ejsmont oficjalnie przejęła obowiązki
Następny artykułZatrzymano 27-latka podejrzewanego o kradzież portfela