A A+ A++

Filiżanka kawy na poranne pobudzenie to już codzienny rytuał, praktykowany przez wielu ludzi na całym świecie. Jednak wymagania konsumentów rosną, podobnie jak ich świadomość. Dlatego coraz więcej osób oczekuje, że kawa zapewni im nie tylko odczuwalne działanie uwalnianej kofeiny, ale też uczciwą dawkę wyrafinowanej przyjemności. Tę gwarantuje wyłącznie kawa speciality, przyrządzona w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Przetworzone nasiona kawowca utrzymują optymalne właściwości tylko przez pewien okres od wyjęcia z pieca.

Wypalone ziarna muszą nieco przeleżakować w szczelnym zamknięciu, zanim osiągną idealny stan

Na finalny smak naparu wpływa każdy etap, przez jaki przechodzą półprodukty pochodzące z egzotycznych plantacji. Koneserzy kawy speciality, produkowanej z wyjątkowo dokładnie przebranych zbiorów, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że sposób uprawy, zbierania, transportowania, obróbki oraz przechowywania ziaren z wiśni kawowca mają fundamentalne znaczenie. W opinii wielu cenionych roasterów – prażalników, mistrzów wypalania kawy – optymalne właściwości utrzymują się pomiędzy pierwszym dniem a 4-5 tygodniem od wyjęcia jej z pieca i zapakowania. Z drugiej strony: na rynku można znaleźć ziarna przygotowane blisko rok wcześniej, które nadal zachowują doskonały smak. Nie ma uniwersalnej, granicznej daty wskazującej, kiedy dana partia rzeczywiście wywietrzeje na dobre. Czasami świeżo palona kawa  pozostaje pełna aromatów dzięki temu, że producent napełnił woreczki z ziarnami czystym azotem, a nie powietrzem atmosferycznym. Wiele zależy również od regionu geograficznego oraz warunków pogodowych, jakie panowały w okresie wzrostu owoców.

Data przydatności do spożycia nie oznacza, że świeżo palona kawa tak długo zachowa swoje właściwości

Wybierając produkty ze sklepowej półki lub zamawiające je w internecie, kawosze powinni patrzeć przede wszystkim na datę palenia ziaren. Niektóre palarnie podają na opakowaniach nie tylko termin, ale również szczegółową charakterystykę warunków w pomieszczeniu z piecem: przede wszystkim temperaturę otoczenia oraz poziom wilgotności, jakie panowały danego dnia w środku. Takie informacje przydają się przede wszystkim wykwalifikowanym specjalistom, pracującym w kawiarniach, restauracjach czy hotelach. Zarówno oni, jak i odbiorcy indywidualni, którym zależy na autentycznym smaku świeżo palonej kawy, powinni w pierwszej kolejności zaopatrywać się zaufanych, sprawdzonych źródłach. Takich jak palarnia BeMyBean, prowadząca sprzedaż internetową i showroom w Krakowie. Warto również sprawdzać przewodniki branżowych organizacji, ze Speciality Coffee Assosiation na czele.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKsiążę Harry i Meghan Markle uczcili rocznicę tym trunkiem. Podpowiadamy, jak przyrządzić podobny napój z truskawek
Następny artykułFabryka na Starym Polesiu groziła zawaleniem. Dziś dla gości rozpylają Armaniego