A A+ A++

Społeczność Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych obchodzi co roku w dniu 19 grudnia święto swojego patrona, prof. Sylwestra Kaliskiego.

W roku 2021 spotkanie z okazji święta patrona miało miejsce w dniu 15 grudnia. Udział w nim wzięli zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz, Anna Łukaszewska – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, której wieloletnim wykładowcą był prof. Sylwester Kaliski, a także społeczność szkoły. Nie zabrakło też przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu, które zainicjowało w 2018 roku to święto.

– Pozdrawiam wszystkich uczestników Święta Patrona Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych. Przekazuję Państwu serdeczne życzenia i gratulacje – w pełni na nie zasłużyliście. Tworzycie wszak społeczność, która od wielu dziesięcioleci cieszy się opinią pierwszej utworzonej w Toruniu, a jednocześnie najlepszej szkoły technicznej w naszym mieście – te słowa w liście gratulacyjnym skierował do społeczności szkoły prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości otwarta została stała ekspozycja pt. „Człowiek i jego dzieło” poświęcona prof. Sylwestrowi Kaliskiemu. Wręczone także zostały nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w quizie na temat życia i dorobku patrona szkoły.

Sylwester Kaliski urodził się 19 grudnia 1925 roku. w Toruniu. W 1945 roku, po uzyskaniu matury podjął studia na Politechnice Gdańskiej. W roku 1951 rozpoczął pracę w Wojskowej Akademii Technicznej. W ciągu sześciu obronił rozprawę doktorską i habilitacyjną. W roku 1957 uzyskał tytuł docenta, w 1958 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w roku 1961 tytuł profesora zwyczajnego. Od roku 1962 był członkiem Polskiej Akademii Nauk, a od roku 1972 posłem na Sejm. W latach 1974-1978 był Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Sylwester Kaliski przede wszystkim był naukowcem – inżynierem specjalistą w zakresie fizyki technicznej. Wykonywał prace z mechaniki, akustyki i teorii pól sprzężonych. Podał teorię ciągłego wzmacniania ultradźwięków i hiperdźwięków w kryształach półprzewodnikowych, a także zainicjował polskie badania nad mikrosyntezą tennojądrową za pomocą laserów. Sylwester Kaliski był również generałem i komendantem Wojskowej Akademii Technicznej. W roku 1964 otrzymał nagrodę państwową, a w latach: 1970, 1974 i 1978 nagrody zespołowe. Sylwester Kaliski zmarł w roku 1978. Jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwie sale gimnastyczne w gminie Wierzbica po remoncie
Następny artykuł500+ po nowemu. Wnioski tylko elektronicznie