A A+ A++
Święto Jordanu powróciło do swojej tradycyjnej formy. Po przerwie związanej z pandemią, prawosławni i wierni obrządków wschodnich w uroczystej procesji przeszli nad San, by poświęcić wodę na pamiątkę Chrztu Pańskiego.
fot. Artur Wilgucki
W dniu Jordanu, w cerkwiach odbywa się uroczysta Boska Liturgia. Po niej, wierni udają się nad rzeki i strumienie, gdzie kapłan na pamiątkę Chrztu Pańskiego, zanurza trzykrotnie w wodzie krzyż i potrójną świecę. Ma symbolizować to wierność, oczyszczenie oraz Trójcę Przenajświętszą.


Boska Liturgia rozpoczęła się o g. 9 pod przewodnictwem metropolity przemysko-warszawskiego obrządku greckokatolickiego arcybiskupa Eugeniusza Popowicza. Podczas poświęcenia wody nie zabrakło również metropolity przemyskiego abp Adama Szala.

Jak informuje ks. Bogdan Stepan: „W uroczystościach biorą udział wierni z Przemyśla i okolic: Chocińca, Pozdacza, Łuczyc, Jarosławia, Kobylnicy i innych miejscowości, a także młodzież ze szkoły ukraińskiej im. ks. Markijana Szaszkewicza, chór katedralny, władze miasta, powiatu i województwa”.

Szerzej w najbliższym wydaniu ŻP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrażacy mogą pomóc w tworzeniu lodowisk
Następny artykułJak znaleźć pracę przy podcastach