A A+ A++

Marszałek Piotr Całbecki weźmie dzisiaj, 25 lipca 2021 roku udział w uroczystościach związanych z erygowaniem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Toruniu. Rok 2021 jest w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jakubowym. Gospodarz naszego województwa jest przewodniczącym Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba.

Decyzją biskupa ordynariusza toruńskiego Wiesława Śmigla sanktuarium stanie się kościół św. Jakuba przy Rynku Nowomiejskim.

Uroczystości, połączone z dorocznym odpustem Jakubowym, rozpoczęły się w sobotę nieszporami i wieczorną mszą świętą. Po dzisiejszej uroczystej sumie odpustowej, której przewodniczył będzie bp Śmigiel, w programie obchodów m.in. otwarcie przygotowanej przez Instytut Turystyki Hiszpanii wystawy fotograficznej poświęconej Camino de Santiago (Droga św. Jakuba, sieć szlaków pielgrzymkowych do katedry w Santiago de Compostela) z udziałem ambasadora Hiszpanii Francisca Javiera Sanabrii Valderramy, uliczny spektakl „Como Apostolo” gdyńskiego teatru Maximilianus & Maszoperia i tradycyjny jarmark – wszystko na Rynku Nowomiejskim.

Klamrą zamykającą wydarzenie będzie koncert „Wieczór w drodze” – zabrzmią m.in. Bach, Haendel i Panufnik w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert odbędzie się w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka i Architektura.

W sobotę, 24 lipca 2021 roku wystartowała z Brodnicy Jakubowa Sztafeta Rowerwa. 190-kilometrowa trasa prowadziła przez Toruń do Mogilna. W niedzielę zaś rusza z Krakowa Flis św. Jakuba. Przygotowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika impreza jest inauguracją Camino de Vistula – pierwszego wodnego szlaku pielgrzymkowego do grobu świętego w Santiago de Compostela. Czoło flisu spodziewane jest 7 sierpnia w Dobrzyniu nad Wisłą i 15 sierpnia w Toruniu, 22 sierpnia osiągnie Gdańsk. (Peregrynująca z nim figura świętego, która z gdańskiego portu popłynie następnie pod żaglami do Hiszpanii, trafi później do usytuowanej na wysokiej skarpie wiślanej kapliczki w Dobrzyniu nad Wisłą).

Święty Jakub z Composteli był, według tradycji, jednym z pierwszych uczniów i apostołem Chrystusa. Jego doczesne szczątki znajdują się w romańskiej katedrze w Composteli w Hiszpanii, która jest celem pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata. Camino de Santiago (Droga św. Jakuba) to sieć europejskich szlaków pielgrzymkowych. Cześć polskiego szlaku (Camino Polaco) przebiega przez nasz region. Siecią, która jest europejskim szlakiem kulturowym, opiekuje się Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba, której jako region jesteśmy członkiem. Przewodniczącym federacji jest aktualnie marszałek Piotr Całbecki.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Jakubowa gra miejska w Toruniu, lipiec 2017, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFala demonstracji w Brazylii. „Nie zdejmujmy maseczek, zdejmijmy prezydenta!”
Następny artykułAustralia once reveled in being the 'lucky country' on Covid-19. Now weary Aussies 'feel like prisoners'