A A+ A++

Religia chrześcijańska wyznaje wiarę w Boga, istniejącego pod trzema postaciami –Ojca, Syna i Ducha Świętego.  Jednak bardzo duża część społeczności katolickiej oddaje swoje prośby i polecenia osobom, które na mocy Kościoła zostały uznane za święte. Są to zazwyczaj ludzie, którzy dokonali cudu lub prowadzili ubogie życie, pełne miłosierdzia i oddania Bogu. Jedną z takich osób jest święta Łucja. Warto zapoznać się z jej historią i dowiedzieć się, dlaczego dostąpiła takiego wyróżnienia.

Pierwsze wzmianki o świętej Łucji

Pierwsze informacje rozpowszechniające kult świętej Łucji pochodzą z odnalezionej tuż po jej śmierci inskrypcji z katakumb św. Jana. Dokument ten potwierdza również lokalizację jej grobu. Historię życia św. Łucji trudno dokładnie ustalić, ponieważ zachowało się niewiele źródeł, które przedstawiałyby realne sytuacje, które spotkały świętych. Fakty związane z tą patronką oparte są o średniowieczne hagiografie. Wspomnienia i legendy o Łucji z Syrakuz są również potwierdzone i udowodnione w kanonie rzymskim i Martyrologium Hieronima.

Święta Łucja w ikonografii

W kulturze i sztuce święta Łucja przedstawiana jest jako niewiasta rzymska z palmą męczeństwa w ręce. Dodatkowo wizerunki świętej są uzupełnione o tacę, na której znajdują się jej oczy. Według jednego z przekazów Łucja z Syrakuz miała piękne i duże oczy, które przyciągały uwagę. Kobieta wyłupiła je, gdy zobaczyła zachwyt jej urodą nawet u oprawców. Wizerunek św. Łucji w postaci rzeźby lub obrazu można zakupić w internetowym sklepie z artykułami religijnymi https://www.holyart.pl/.

Żywot świętej Łucji

Kobieta pochodziła z bogatej rzymskiej rodziny. Po śmierci ojca wychowywała ją matka. Święta Łucja już jako mała dziewczynka złożyła śluby czystości w tajemnicy przed rodziną. Kiedy jej mama zachorowała, udała się na pielgrzymkę, aby modlić się o konieczne łaski i zdrowie dla niej. Po kilku latach od tego zdarzenia, matka przedstawiła jej kandydata na męża, jednak Łucja pozostała wierna swoim przyrzeczeniom. Odrzuciła zaloty mężczyzny, przez co ten, zdradził lokalnej władzy, że dziewczyna wyznaje wiarę chrześcijańską. Był to czas prześladowań, dlatego została aresztowana i torturowana. Jednak nie zrzekła się swojej wiary i postanowień. Za karę zesłano ją do domu publicznego i nakłaniano do prostytucji. Łucja, gdy zobaczyła zainteresowanie oprawców jej pięknymi oczami oszpeciła się, pozbawiając się wzroku. Została skazana na śmierć w 304 roku za wiarę w Boga, miała 23 lata.

Kult świętej Łucji

w kościele katolickim wspomnienie tej świętej obchodzi się 13 grudnia. W Szwecji ten dzień wiąże się z tradycyjnym pochodem dziewcząt w dzień przynoszącej światło. Uczestniczki ceremonii ubrane są na biało, a w rękach trzymają wieńce złożone z płonących świec. Wyznawcy prawosławia świętują 26 grudnia.

Czyją patronką jest św. Łucja?

Święta Łucja opiekuje się głównie osobami niewidomymi oraz ludźmi, którzy proszą ją o pomoc w uzdrowieniu chorób oczu. To także patronka cierpiących na dyzenterię, czyli zakaźną chorobę jelit. Czuwa również nad miastami: Syrakuz, Toledo oraz wyspą Sycylią. Do świętej Łucji zwracać mogą się również pisarze.

Relikwie Świętej Łucji

Historia związana z relikwiami świętej Łucji sięga 718 roku, gdy jej szczątki były ukrywane przed muzułmańskimi i pogańskimi władcami Sycylii. Miało to na celu uchronienie ich przed zniszczeniem. Przewożono je w różne miejsca, a w 1038 trafiły do Konstantynopola. W 1204 relikwie przeniesiono do kościoła pod wezwaniem Świętej w Wenecji, jednak świątynia została zburzona w 1861 roku. Ciało znalazło się w San Geremia. W 1955 roku do zmumifikowanej twarzy Łucji przytwierdzono srebrną maskę. W 1981 roku relikwie świętej Łucji zostały skradzione w wyniku napadu napastników na kościół. Gdy chowali ciało do worka, głowa oderwała się od karku i potoczyła po posadzce. Złodzieje zdewastowali święte ciało oraz zgubili srebrną maskę, zakrywającą jej twarz. Na szczęście miesiąc później odnaleziono relikwie.

Święta o pięknych oczach poniosła męczeńską śmierć za wyznawaną wiarę. Mimo ciągłego cierpienia wytrwała w swoich postanowieniach i ufności Bogu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej
Następny artykułCo z abonamentem RTV?