A A+ A++

Dziś, 4 lutego, obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Jego najważniejszym celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę i diagnostykę, ponieważ głównym powodem wysokiej śmiertelności wśród pacjentów onkologicznych jest zbyt późne wykrywanie nowotworów.

W 1987 roku  po raz pierwszy  opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który stanowi kompendium wiedzy dotyczącej profilaktyki raka: http://www.kodekswalkizrakiem.pl/kodeks/ Szacuje się, że połowy zachorowań na nowotwory można byłoby uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek w nim zawartych:

  1. Nie pal.
  2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
  5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
  6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
  9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
  10. Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka, a hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
  11. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków) i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HP (dotyczy dziewcząt).
  12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet), raka piersi (u kobiet) oraz raka szyjki macicy (u kobiet).

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo pod  adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-onkologiczna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMuzeum prosi o pamiątki
Następny artykułDEVIO+MODENA – synergiczny duet usprawniający pracę