A A+ A++

W najnowszym, publikowanym co sześć miesięcy rankingu TOP500 (wymieniającym najszybsze na świecie superkomputery) prowadzi japońska maszyna Fugaku, która została zaprojektowana i zbudowana przez korporację Fujitsu. Jej wydajność jest imponująca, gdyż jest trzy razy większa od drugiego na tej liście superkomputera.

Lista jest zawsze aktualizowana dwa razy w roku (w czerwcu i w listopadzie) i pierwszy raz została sporządzona w 1993 roku. Analitycy zwracają uwagę na fakt, że na najnowszej liście w pierwszej dziesiątce znajdują się dwa superkomputery, które pracują w korporacjach (czyli w środowisku komercyjnym), a nie w placówkach naukowych.

Superkomputery pracują oczywiście coraz szybciej o czym świadczy fakt, że ogólna wydajność wszystkich systemów znajdujących się na liście wzrosła i wynosi obecnie 2,43 eksaflopsów (pół roku temu było to 2,22 eksaflopsów. Jeśli chodzi o pochodzenie superkomputerów, to do pierwszej dziesiątki najwięcej takich systemów wprowadziły Stany Zjednoczone (cztery). Na drugim miejscu znajdują się Chiny (dwa systemy), a Niemcy, Włochy, Japonia i Arabia Saudyjska mogą się pochwalić jednym systemem.

Zobacz również:

Przyjrzyjmy się więc pierwszej trójce najszybszych superkomputerów na świecie. Superkomputer Fugaku ma maksymalną wydajność 442 petaflopsów ((parametr Rmax) i jest wyposażony w procesory Arm A64FX, które zawierają ogółem 7,630848 mln rdzeni obliczeniowych. Komputer pracuje w RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) w Kobe w Japonii.

Na drugim miejscu znajduje system zbudowany przez IBM. To superkomputer Summit, który funkcjonuje w Oak Ridge National Laboratory (Tennessee). Ma on wydajność 148,8 petaflopsów i zawiera 22-rdzeniowe procesory Power9 oraz procesory graficznymi NVIDIA Tesla V100, które łącznie mają do dyspozycji 2,414592 mln rdzeni obliczeniowych.

Trzecie miejsce przypadło superkomputerowi Sierra, który został zbudowany również przez IBM. Jego wydajność to 94,6 petaflopsów. System ma do dyspozycji 1,572 mln rdzeni obliczeniowych zagnieżdżonych na układach Power9 oraz procesory graficzne NVIDIA Tesla V100.

Cała lista TOP500 znajduje się tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedia: Donald Trump chce zaostrzyć kurs wobec Chin
Następny artykułW przyszłym tygodniu szpital tymczasowy w MCK będzie gotowy. To dodatkowych 500 łózek dla pacjentów